PARTNER PORTALU
  • BGK

Podziemny kanał atrakcją turystyczną Łodzi

  • PAP/JL    6 września 2016 - 10:01
Podziemny kanał atrakcją turystyczną Łodzi
Kanał Dętka to jedna z turystycznych atrakcji Łodzi. Fot. Mat. prasowe

Zabytkowy, wykonany z czerwonej cegły kanał Dętka to jedna z turystycznych atrakcji miasta i jedyny w Polsce fragment kanalizacji udostępniony do zwiedzania.
Ma ponad 142 metry długości, 1,5 metra szerokości, prawie 1,9 metra wysokości i można nim obejść pod ziemią plac Wolności w Łodzi.

Od 2008 roku działa Muzeum Kanału Dętka. Mieści się pod placem Wolności, w zabytkowym owalnym zbiorniku na wodę deszczową, wybudowanym w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Dzięki niemu można zwiedzić fragment łódzkich podziemi, które w sumie liczą ok. 4 tys. kilometrów wodociągów i kanałów, a także poznać ciekawą historię budowy tego podziemnego labiryntu zaprojektowanego przez brytyjskiego inżyniera Williama H. Lindleya, a wybudowanego przez jego współpracownika Stefana Skrzywana.

– Jest to na razie jedyny w Polsce fragment kanalizacji udostępniany do zwiedzania – mówi Michał Gruda z Muzeum Miasta Łodzi, którego oddziałem jest Dętka.

Na ścianach kanału zobaczyć można stałą ekspozycję archiwalnych zdjęć z okresu budowy łódzkiej kanalizacji z lat 20. i 30. ub. wieku, przewodnicy zaś przybliżają zwiedzającym historię jej powstawania. – To miejsce jest jednym z najstarszych części łódzkiej kanalizacji, kanał powstał zaledwie rok później odkąd zaczęto ją budować – dodaje Michał Gruda.

Łódzkie kanały, podobnie jak warszawskie, były budowane z czerwonej klinkierowej cegły, nieprzepuszczającej wody, a konstrukcja Dętki zachowała się w świetnym stanie przez 90 lat.

W jej wnętrzu są nisze i zasuwy, które prowadzą w cztery strony świata, a dokładniej w cztery ulice odchodzące od placu Wolności, gdyż dętka znajduje się w centralnym miejscu na lekkim wzniesieniu, skąd woda deszczowa mogła się rozpływać po kanałach, w rożne części miasta, czyszcząc kanalizację.

Muzeum Kanału powstało z inicjatywy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Projekt adaptacji Dętki wykonał Krzysztof Wardecki, a wystawę w kanale, która do dziś jest częścią muzealnej ekspozycji przygotował znany artysta Robert Kuśmirowski.

Dętka otwarta jest dla zwiedzających od maja do października, przez cztery dni w tygodniu. Co pół godziny organizowane są wycieczki z przewodnikiem, w których jednorazowo maksymalnie może wziąć udział 10 osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.