PARTNER PORTALU
  • BGK

Pokaz dwóch portretów Heweliusza

  • PAP    26 maja 2011 - 21:46

Niemal identyczne dwa portrety astronoma Jana Heweliusza, autorstwa Andreasa Stecha i Daniela Schultza, zaprezentowane zostaną w piątek w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w konkursie na wskazanie różnic między obrazami.
- Jeden portret namalowany został przez Andreasa Stecha między 1677 a 1679 rokiem i był częścią daru przekazanego przez astronoma Royal Society, elitarnemu angielskiemu towarzystwu naukowemu. Drugi, autorstwa Daniela Schultza, powstał w 1681 r. na bezpośrednie zlecenie Heweliusza, darowany ówczesnemu burmistrzowi Gdańska Gabrielowi Krumhausenowi - poinformował Dariusz Rybacki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Obraz Schultza muzeum wypożyczyło z Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, a dzieło Stecha - z Bodleian Library w Oxfordzie.

Oba wizerunki, choć niemal identyczne, różnią się między sobą drobnymi szczegółami. Ich wskazanie to cel konkursu zorganizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Do 10 lipca każdy zwiedzający będzie miał możliwość uzupełnienia specjalnie przygotowanych kart konkursowych, na których należy wpisać jak najwięcej detali różniących portrety. Wśród najbardziej spostrzegawczych rozlosowane zostaną nagrody książkowe.

- Aby nie psuć zabawy, nie mówimy, ile szczegółów różni oba obrazy. Portrety różnią się na pewno wielkością: 125 na 103 centymetry to wymiary obrazu gdańskiego, a 126 na 102 centymetry dzieła z Oxfordu - powiedziała Katarzyna Piotrowska z Działu Sztuki muzeum.

Ze względu na unikatową wartość obrazów zbliżenie się do nich na odległość mniejszą niż półtora metra będzie niemożliwe. Obraz z siedziby PAN będzie zdobił ściany ratusza do końca sierpnia, drugi portret Heweliusza wróci do Anglii już 20 lipca.

W tym roku obchodzona jest 400. rocznica urodzin gdańskiego astronoma. Rok 2011 został ustanowiony Rokiem Heweliusza przez Sejm.

Jan Heweliusz - astronom, piwowar, grafik, drukarz i wydawca - urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, zmarł tamże w dniu swoich 76. urodzin 28 stycznia 1687 r.

Pochodził z rodziny browarników. W młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikalnych przyrządów. W 1664 r. Heweliusz został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Londynie.

Heweliusz stworzył ponad 20 wielkich dzieł oraz atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Jest również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.