PARTNER PORTALU
  • BGK

Pokaż dziecku kawałek historii

  • PAP    11 listopada 2011 - 07:46
Pokaż dziecku kawałek historii

Lekcję patriotyzmu dla najmłodszych proponują z okazji Święta Niepodległości gospodarze Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, zachęcając rodziców, aby od piątku do niedzieli przyprowadzili swoje dzieci do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego.
"Zabierz dziecko do muzeum i pokaż mu kawałek historii Polski. Zabierz je na wyprawę śladami poprzednich pokoleń Polaków" - przekonują duchowni.

Proponują obejrzenie wystawy prezentującej m.in. mundury polskich lotników, hełm żołnierza spod Monte Cassino, portrety żołnierzy Armii Andersa i powstańców 1863 r., autografy królów i innych wielkich Polaków (Tadeusza Kościuszki, Jana Henryka Dąbrowskiego, Romualda Traugutta), dokument nadania szlachectwa, konia z rzędem, pasy kontuszowe i szablę z XVI w., mapy z XVII w., pamiątki Polaków zesłanych na Sybir.

Otwarte dwa lata temu muzeum gromadzi kilka tysięcy bezcennych zabytków kultury i historii Polski. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zlikwidowanego muzeum księży marianów w Fawley Court (Wielka Brytania).

Kolekcja muzealna jest prezentowana na drugim i trzecim piętrze bazyliki. Na powierzchni ponad 1000 m kw. znajduje się kilka sal wystawowych. Pierwsza poświęcona jest historii muzeum i losom ks. Jarzębowskiego - twórcy kolekcji. Kolejna - pod nazwą "Rzeczpospolita szlachecka" - przedstawia dzieje I Rzeczpospolitej. Następne noszą nazwy: "Drogi do niepodległości" (historia walk o wolność od Konstytucji 3 Maja do 1989 r.) i "Skarbczyk starej książki" (inkunabuły i książki od XV do XIX wieku).

Jest też sala przeznaczona do prowadzenia lekcji muzealnych. Muzeum zostało tak pomyślane, by na podstawie prezentowanych eksponatów nauczyciele historii, języka polskiego, historii sztuki, religii i wiedzy o społeczeństwie mogli przeprowadzać lekcje. W tym celu sale ekspozycyjne zostały wyposażone w urządzenia multimedialne.

Od piątku do niedzieli muzeum będzie otwarte od godz. 10.30 do 15.30. W sezonie zimowym muzeum jest udostępniane do zwiedzania od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 16.00 - po uprzednim telefonie. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • realista, 2011-11-11 12:15:50

    Zapomniałem o Muzeum Niepodległości, tam przede wszystkim chodzą rodzice z dziećmi aby nauczyć je patriotyzmu, to Muzeum odwiedza masę wycieczek przedszkolaków i dzieci szkolnych z kraju.
  • realista, 2011-11-11 09:15:51

    Czyli państwo w Państwie! Dzieci,patriotyzmu i historii Polski powinny się uczyć przede wszystkim od rodziców,w szkole oraz mają możliwość odwiedzania placówek do tego powołanych takich jak Muzeum Historii Polski, Muzeum Narodowe i Muzeum Wojska Polskiego. Natomiast Muzeum przy Sanktuarium w Licheni...u St. służy tylko KK jako narzędzie do uzyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej.  rozwiń