PARTNER PORTALU
 • BGK

Pokazy lotnicze: Air Show w Radomiu 22-23 sierpnia

 • pap/ra    12 lipca 2015 - 11:29
Pokazy lotnicze: Air Show w Radomiu 22-23 sierpnia
Każdego dnia Air Show organizatorzy planują po około 10 godzin pokazów (fot.mat.pras.)

Znamy datę i program pokazów lotniczych Air Show w Radomiu.
Air Show - największe międzynarodowe pokazy lotnicze w Polsce odbędą się w przedostatni weekend sierpnia w Radomiu. W powietrzu i na ziemi zaprezentuje się około 200 samolotów i śmigłowców z Polski i 20 innych państw.

Dwudniowa impreza lotnicza, odbywająca się co dwa lata na lotnisku w Radomiu, gromadzi tysiące fanów lotnictwa. Podczas poprzedniej edycji, w 2013 roku, pokazy oglądało około 200 tys. widzów.

Każdego dnia imprezy organizatorzy planują po około 10 godzin pokazów. "Publiczność będzie mogła podziwiać w powietrzu i na ziemi około 200 samolotów i śmigłowców z Polski i 20 innych państw, w tym 9 zespołów akrobacyjnych. Gwiazdami Air Show będą grupy z Włoch i Hiszpanii" - mówi ppłk Artur Goławski z biura prasowego Międzynarodowych Pokazów Lotniczych.

Atrakcją Air Show występy solistów w samolotach, stosujących pułapki termiczne

Nad radomskim niebem będzie można podziwiać podniebne akrobacje włoskiego zespołu Frecce Tricolori, z dziesięcioma samolotami MB-399. Z kolei zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Hiszpanii Patrulla Aguila da pokaz siedmioma samolotami, a na ósmym akrobacje kręcić będzie solista. Hiszpańskie Siły Powietrzne pokażą też śmigłowcową grupę Patrulla Aspa. Zespół lata na lekkich śmigłowcach Eurocopter Colibri.

Atrakcją Air Show będą występy solistów w samolotach bojowych, stosujących pułapki termiczne. Tzw. flary, służące do mylenia wrogich rakiet przeciwlotniczych naprowadzających się na źródło ciepła, zastosują podczas pokazu piloci samolotów F-16 i MiG-29.

Polskie Siły Powietrzne zasymulują atak na cele naziemne. Organizatorzy zapowiadają dwa następujące po sobie "bombardowania" - jedno wykonają piloci myśliwsko-bombowych Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina, a drugie piloci F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Nowością wystawa sprzętu Wojsk Lądowych

Nowością tegorocznej edycji Air Show ma być wystawa sprzętu Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Prezentowane będą czołgi Leopard 2, transportery Rosomak oraz samochody patrolowe M-ATV. Siły Powietrzne wystawią stacje radiolokacyjne i wyrzutnie rakiet. Wojsko chce upamiętnić 75. rocznicę Bitwy o Anglię i setną rocznicę urodzin uczestnika tej bitwy, asa myśliwskiego gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego.

Międzynarodowe Pokazy lotnicze Air Show odbędą się 22-23 sierpnia w Radomiu. Występy w powietrzu rozpoczynają się o godz. 9 a kończą ok. 19.

Od 2000 r. Air Show odbywa się na radomskim lotnisku; od 2003 r. jest organizowane co dwa lata. Pierwsze Air Show zorganizowano w 1991 r. w Poznaniu, potem pokazy odbywały się też w Gdyni, Bydgoszczy i Dęblinie. Ostatnie pokazy - w sierpniu 2013 r. - w ciągu dwóch dni obejrzało blisko 200 tys. widzów. Organizatorzy spodziewają się podobnego zainteresowania także w tym roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • artur, 2016-08-20 09:03:22

  Do Zbigniew: Bo Antek tak chce ? Air Show w tym roku oglądam w Chicago. 20 21 08 2016
 • red., 2016-08-16 10:40:22

  Do Zbigniew: to jest artykuł z ubiegłego roku:)
 • Zbigniew, 2016-08-15 20:26:34

  Zawsze odbywaly.sie weekendy,a teraz w dzien powszedni,dlaczego?