Polacy czują się bezpiecznie na ulicach miast

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 16-12-2014
  • drukuj
Według danych Eurostatu, przemoc, przestępczość lub wandalizm stanowią zagrożenie zdaniem zaledwie 6,4 proc. Polaków. W całej UE tylko Chorwaci czują się pewniej.
Polacy czują się bezpiecznie na ulicach miast

Polacy czują się u siebie bezpiecznie i to znacznie bardziej niż inni Europejczycy. Odsetek mieszkańców, którzy uważają przemoc, przestępczość lub wandalizm za problem, jest u nas o 8 pkt proc. niższy, niż wynosi średnia dla wszystkich krajów Unii Europejskiej- informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Warto zauważyć, że te zjawiska mocniej doskwierają mieszkańcom w krajach rozwiniętych, które uważamy za bardziej cywilizowane niż nasza ojczyzna. Dla przykładu są one problemem dla prawie co piątego Belga.

"Dane Eurostatu potwierdzają ustalenia z Diagnozy Społecznej, według których w latach 2009-2013 nastąpił bardzo szybki wzrost poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania" - tłumaczy prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Wysokie poczucie bezpieczeństwa odnotowują także sondaże prowadzone przez CBOS. W ostatnim, z kwietnia br., odsetek respondentów, którzy uważają, że miejsce ich zamieszkania można nazwać bezpiecznym i spokojnym, był rekordowy i wyniósł 90 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

No, bo teraz w sumie Mamy mniej wandali. Tym co było duszno, Dawno wyjechali.

Eterno Vagabundo, 2014-12-17 00:11:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE