PARTNER PORTALU
  • BGK

Polder uchroni przed powodzią

  • PAP    26 grudnia 2011 - 14:23
Polder uchroni przed powodzią

Do połowy przyszłego roku ma być gotowy suchy zbiornik przeciwpowodziowy przy rzece Biała Woda w Krzanowicach na ziemi raciborskiej. Ten budowany za kilka milionów zł tzw. polder przepływowy ma uchronić wieś przed powtarzającymi się powodziami.
W ostatnich dniach inwestor - Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach - podpisał wart przeszło 3 mln zł brutto kontrakt z firmą Skanska, która dokończy tę ważną dla lokalnej społeczności inwestycję.

Wcześniej ponad 2 mln zł dotacji na ten cel przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (zabierz głos/oceń prezydenta). Bez tego prace prawdopodobnie zostałyby wstrzymane z powodu braku środków.

Polder jest jedną z najważniejszych inwestycji dla ochrony przeciwpowodziowej powiatu raciborskiego. Od ubiegłego roku trwają tam roboty nad zabezpieczeniem zlewni Odry. Każda dotychczasowa powódź na tym terenie wiązała się z zalewaniem ponad 200 domostw i lokalnych dróg w Krzanowicach przez zwykle spokojny potok (dopływ Psiny), płynący z Czech.

Problem ma zostać rozwiązany, gdy powstanie suchy polder przepływowy o pojemności ok. 418 tys. m sześc. wody. Na jego dokończenie brakowało jednak pieniędzy. Władze Funduszu zdecydowały o dotacji dla tego przedsięwzięcia w trybie interwencyjnym.

Suchy polder ma być gotowy w przyszłym roku. Oprócz zapór budowana jest część przelewowo-upustowa, przejście kanału Młynówki, sieć aparatury kontrolno-pomiarowej oraz czasza zbiornika o łącznej powierzchni 27 hektarów, z czego blisko 2,5 ha jest po stronie czeskiej.

- W ramach inwestycji wykonamy zasyp po wymianie gruntu oraz uformujemy korpus zapory. Wykonamy również betonowy przelew awaryjny i umocnimy skarpy odwodne zbrojonymi płytami betonowymi wylewanymi ''na mokro''. Ponadto wzdłuż zapory ułożymy drogę technologiczną z płyt betonowych - poinformował menedżer projektu Marek Kucwaj z firmy Skanska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • JEDYNAK, 2011-12-26 22:33:13

    bezpieczeństwo mieszkańców jest bardzo istotne.