PARTNER PORTALU
  • BGK

Pole do współpracy z południowymi sąsiadami

  • PAP    13 kwietnia 2011 - 15:22

Transport, turystyka, gospodarka i energetyka będą głównymi polami współpracy woj. śląskiego i opolskiego z czeskim Krajem Morawsko-Śląskim i Krajem Żylińskim na Słowacji. Regiony te chcą wspólnie powołać Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT) "Tritia".
Samorządy woj. śląskiego i opolskiego oraz przygraniczne regiony z Czech i Słowacji przygotowują się do powołania EUWT już prawie dwa lata.

Projekt ma służyć wspólnemu rozwojowi pogranicza czesko-polsko-słowackiego. Jego efektem ma być docelowo utworzenie spójnego obszaru transgranicznego, realizacja wspólnych projektów rozwoju obszarów po obu stronach granic, a także ułatwienie życia mieszkańcom tych terenów.

W ostatnich dniach wolę przystąpienia do EUWT "Tritia" wyraził sejmik woj. śląskiego. - Formalnie woj. śląskie podpisze umowę o przystąpieniu do EUWT po uzyskaniu wymaganej zgody Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podpisanie tej umowy zamknie prawie dwuletni okres prac związanych z przygotowaniem projektu do realizacji - informuje rzeczniczka marszałka woj. śląskiego, Aleksandra Marzyńska.

Wcześniej przygraniczne regiony uczestniczyły we wspólnych projektach w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej; np. na polsko-czeskie projekty w latach 2007-2013 przeznaczono blisko 220 mln euro, głównie na projekty infrastrukturalne, ale także np. na zadania dotyczące ochrony środowiska, przeciwdziałanie zagrożeniom czy edukację.

Instytucję EUWT wprowadzono do unijnego prawa na przełomie 2006 i 2007 r. Dzięki niej miasta, powiaty czy regiony z dwóch stron granicy państwowej (np. polski i czeski Cieszyn) mogą - za zgodą swoich MSZ - powołać w jednym z krajów wspólną instytucję o osobowości prawnej, która będzie dla nich świadczyć usługi o charakterze transgranicznym, podlegając przepisom kraju, w którym mieści się jej siedziba.

EUWT to ciało ponadnarodowe z osobowością prawną, której zadaniem jest wspieranie i ułatwianie współpracy terytorialnej w ramach Unii Europejskiej. Do Ugrupowania mogą należeć m.in. samorządy, państwa członkowskie UE oraz uniwersytety.

Dzięki osobowości prawnej, EUWT będzie mogło rozwinąć znacznie szerszą działalność, niż np. istniejące już od dawna euroregiony. Będzie również mogło ubiegać się o większe środki z funduszy strukturalnych.

Z EUWT korzystają np. regiony francuskie współpracujące z regionami ościennymi, otrzymując unijne dofinansowania wielu projektów. W Polsce do utworzenia EUWT przymierza się m.in. polsko-słowacki Euroregion Tatry.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • RADOŚĆ, 2011-04-13 17:09:12

    Taka współpraca daje wspaniałe efekty! Zadowolenie,satysfakcję i...zdolność do poświęceń !