PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja informuje o bezpieczeństwie na 23. Przystanku Woodstock

  • PAP/GP    4 sierpnia 2017 - 09:35
Policja informuje o bezpieczeństwie na 23. Przystanku Woodstock
Policja i inne służby dbają o bezpieczeństwo goszczącego na Woodstocku zgromadzenia. (fot.:youtube.com)

W policyjną operację zabezpieczenia 23. Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) zaangażowanych jest 1,6 tys. funkcjonariuszy; od poniedziałku odnotowano tam 82 przestępstwa i 170 wykroczeń. Zatrzymano 60 osób - poinformował w piątek (4 sierpina) rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy.
• Muzyczna impreza przebiegała w czwartek (pierwszy dzień festiwalu) bez większych problemów.

• Był przypadek naruszenia prawa lotniczego. Motolotniarz wbrew obowiązującemu zakazowi wleciał nad teren festiwalu.

• Nie znaleziono na terenie festiwalu np. materiałów wybuchowych.

 

- Nie było dotąd zgłoszeń o zgonach czy śmiertelnych wypadkach - powiedział Maludy.

- Większość przestępstw związanych jest z posiadaniem i udzielaniem środków odurzających, czyli narkotyków. Do najpoważniejszych należy zaliczyć jedno ciężkie pobicie i jeden zgłoszony gwałt" - powiedział Maludy.

Na polu namiotowym doszło też do wypadku. Dwaj mężczyźni usuwali suchy konar, który spadł na jeden z namiotów, kiedy była w nim 19-latka z Trójmiasta. Dziewczyna z urazem kręgosłupa trafiła do szpitala.

Był też przypadek naruszenia prawa lotniczego. Motolotniarz wbrew obowiązującemu zakazowi wleciał nad teren festiwalu.

Realny tłum miłośników muzyki

Z danych policji wynika, że pociągami, których łącznie było 220 (specjalne, rejsowe i międzynarodowe) przyjechało do Kostrzyna nad Odra 55 tys. Ponadto do miasta wjechało 12 tys. samochodów, które stoją na specjalnie wydzielonych parkingach.

Biorąc pod uwagę te dane i licząc, że każdym z samochodów mogły średnio podróżować cztery osoby, można oszacować liczbę osób na festiwalu na ok. 100 tys., nie licząc tych, które przyjeżdżają tam na wybrane koncerty, czy turystycznie i tego samego dnia wracają do domów.

Przed rozpoczęciem koncertów na festiwalowych scenach zostały one sprawdzone przez policyjnych pirotechników i specjalnie wyszkolone o tego psy.

Zabezpieczenia antyterrorystyczne

W ramach policyjnej operacji do Kostrzyna nad Odrą delegowano także funkcjonariuszy ze sprzętem umożliwiającym monitorowanie i identyfikowanie prób dokonania aktu terrorystycznego za pomocą izotopów promieniotwórczych, toksycznych środków przemysłowych czy bojowych środków trujących.

- Sprawdzenie scen, praca policyjnych ekspertów i wyszkolonych psów zakończyła się tuż przed pierwszymi koncertami. Nie ujawniono żadnych niebezpiecznych materiałów - powiedział Maludy.

Rzecznik podkreślił, że z uwagi na zagrożenia notowane w Europie Zachodniej policja jest w pełnej mobilizacji. Dlatego do Kostrzyna nad Odrą zjechali policjanci z wielu miejsc w kraju.

Na ulicach miasta porządku pilnuje 500 funkcjonariuszy prewencji, a o bezpieczeństwo na drogach dba kilkuset policjantów drogówki.

Kontrole drogowe

Policja wprowadziła także punkty kontrolne na trzech drogach dojazdowych do Przystanku Woodstock. Do tych stref mogą wjeżdżać jedynie kierowcy, którzy odpowiednio wcześniej uzyskali zgodę i stosowną przepustkę. Stanęły tam po trzy betonowe bariery uniemożliwiające wjazd rozpędzonego samochodu ciężarowego na teren festiwalu.×
KOMENTARZE (1)

  • Myngyara , 2017-08-04 11:32:25

    W takim 100 tyś." miasteczku" kilku oszołomów z dopalaczami i narkotykami to i tak mało. Gdyby tak ogrodzie np Pragę to znaleźli by więcej durnipw z dragami. Gwałt to jest sukinsynstwo ale niestety zdarza się na codzień. Zatem dla mnie 60 letniej kobiety - NIC TAM SIĘ NIE DZIEJE więcej ja...k np w zwykłym katolickim miasteczku  rozwiń