PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja: Sprawdzajmy organizatorów kolonii i zielonych szkół

  • PAP    9 czerwca 2014 - 12:46
Policja: Sprawdzajmy organizatorów kolonii i zielonych szkół

- Wiele dzieci w czerwcu wyjedzie na tzw. zielone szkoły, zbliżają się też wakacje i sezon kolonii - policja już teraz apeluje do rodziców, by sprawdzali kwalifikacje opiekunów i uczulali dzieci na różnego rodzaju zagrożenia, np. związane z narkotykami.
Jak powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, w przypadku "zielonych szkół" próby oszustw zdarzają się dość rzadko. "Wybór organizatora pozostaje w gestii szkół. Te zazwyczaj korzystają ze sprawdzonych firm, często z tych, które są polecane. Mimo to mamy prawo do tego, by sprawdzić, czy osoby, które będą się zajmować naszymi dziećmi, mają odpowiednie kwalifikacje i przeszły odpowiednie szkolenia - np. z zakresu udzielania pierwszej pomocy" - powiedział.

Jak dodał, ważne jest to np. w przypadku instruktorów pływania czy żeglarstwa.

Także rodzice wybierający propozycje obozu wakacyjnego dla swojego dziecka powinni sprawdzać organizatorów. "Przeczytajmy fora internetowe, zapoznajmy się z opiniami na temat organizatorów. Wybierajmy oferty polecane przez innych rodziców, pewne. Sprawdźmy kwalifikacje kadry. To ważne; pamiętajmy, że w ręce tych osób oddajemy nasze pociechy" - dodał.

Rodzice powinni też - jak zaznaczają policjanci - uczulać swoje dzieci na różnego rodzaju zagrożenia związane z tego typu wyjazdami. "Dotyczy to przede wszystkim starszych dzieci i młodzieży. Rozmawiajmy z nimi na temat zagrożeń alkoholowych, narkotykowych. Ważne, by dziecko dzieliło się z nami swoimi obawami, zwracało uwagę na rzeczy, które mogą je niepokoić" - powiedział Sokołowski.

Zaapelował do rodziców, by zgłaszali policji wszelkie niepokojące ich sygnały, np. te dotyczące wykorzystywania czy molestowania seksualnego dzieci. "Nie bójmy się. Wszystkie takie informacje sprawdzimy" - dodał.

Przypomniał również, że można dzwonić do policji i prosić o sprawdzenie autokarów wyjeżdżających na zielone szkoły, kolonie lub obozy. "Róbmy to jednak z wyprzedzeniem - dzwońmy na policję dzień, dwa dni wcześniej. Mamy setki takich sprawdzeń każdego dnia" - powiedział Sokołowski.

Przyznał również, że obecnie stan techniczny autokarów jest o wiele lepszy niż kilka lat temu. "Na przestrzeni ostatnich 10 lat zmieniło się to bardzo na korzyść. Dzisiaj przewoźnicy zdają sobie sprawę z tego, że autokar nie wyjedzie, jeśli jest niesprawny albo kierowca nietrzeźwy. Sami przewoźnicy i organizatorzy imprez podjeżdżają w miejsce uzgodnione z policją, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku i później informują o tym rodziców" - dodał Sokołowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.