PARTNER PORTALU
  • BGK

Policja zadba o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów

  • PAP    7 lutego 2014 - 15:22
Policja zadba o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów

Zakup sprzętu do pomocy przedmedycznej, wydanie dwujęzycznego przewodnika dla turystów oraz wspólne szkolenia to pierwsze efekty programu "Bezpieczne pogranicze - bezpieczni mieszkańcy i turyści", realizowanego przez czeską i polską policję.
Jak poinformował PAP w piątek rzecznik dolnośląskiej policji Paweł Petrykowski, w 2013 r. zawarto umowę o dofinansowanie tej współpracy w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska na lata 2007 - 2013.

"Dzięki temu projektowi i funduszom udało się zacieśnić i poprawić współpracę pomiędzy policją obu krajów; lepiej koordynujemy nasze działania, gdy dochodzi do zdarzeń na pograniczu" - dodał Petrykowski.

W ramach współpracy powołano wspólną grupę roboczą, która opracowała procedury reagowania. Przeszkolono kilkudziesięciu funkcjonariuszy z pomocy przedmedycznej oraz zakupiono 10 zestawów do udzielania tej pomocy, które znalazły się na wyposażeniu wozów patrolowych po polskiej i czeskiej stronie.

Wydany został również dwujęzyczny poradnik dla turystów, zawierający m.in. najważniejsze przepisy ruchu drogowego, informacje dla narciarzy, czy też mapę pogranicza.

Na pograniczu wspólne patrole prowadzą policjanci z Kłodzka, Lądka-Zdroju i czeskiego Usti nad Orlicą. Projekt zakłada też współdziałanie z wałbrzysko-kłodzką grupą GOPR i Parkiem Narodowym Gór Stołowych.

Projekt ""Bezpieczne pogranicze - bezpieczni mieszkańcy i turyści" to inicjatywa Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu "Glacensis" oraz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Policja z czeskich Pardubic jest tylko partnerem. Projekt jest również współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.

Euroregion Glacensis powstał w 1996 r. i jest jednym z szesnastu funkcjonujących na granicach Polski euroregionów oraz jednym z sześciu na pograniczu polsko-czeskim. Tworzą go lokalne samorządy z Czech i Moraw oraz Kotliny Kłodzkiej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: