PARTNER PORTALU
  • BGK

Policjanci będą patrolować nadmorskie deptaki na segwayach

  • PAP    26 lipca 2014 - 12:10
Policjanci będą patrolować nadmorskie deptaki na segwayach

Dwa segwaye będą wykorzystywali do patrolowania - jako pierwsi Polsce - policjanci z Władysławowa. Niewielkie i ekologiczne, bo napędzane energią elektryczną, pojazdy mają służyć głównie do poruszania się po zatłoczonych nadmorskich deptakach.
Segwaye trafiły do puckiej komendy powiatowej policji, przy okazji obchodów święta tej formacji. Pojazdy, z których każdy kosztował ok. 27 tys. zł, zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Starostwa Powiatowego w Pucku.

Jak poinformował rzecznik prasowy puckiej policji Łukasz Dettlaff, segwaye powinny wyjechać na pierwszy patrol w weekend lub poniedziałek. "Trwają właśnie formalności związane z wciągnięciem pojazdów do naszej ewidencji, gdy tylko zostaną one dopełnione, segwaye będą mogły wyjechać w trasę" - wyjaśnił rzecznik

Dodał, że oba pojazdy będą wykorzystywane głównie do patrolowania najbardziej obleganych przez turystów rejonów Władysławowa, w tym okolic służącej jako deptak Alei Gwiazd Sportu. "To miejsce, do którego - zwłaszcza w upalne dni, gdy mamy dużo gości, trudno dostać się samochodem, segwaye świetnie się więc tam sprawdzą" - wyjaśnił Dettlaff.

Dwa segwaye zostały już specjalnie oznakowane napisami "Policja" umieszczonymi na belce łączącej koła pojazdów. Jeden z nich ma też specjalny pojemnik na dokumenty. "Nie przewidujemy zaopatrzenia segwayów w sygnalizację świetlną czy dźwiękową, natomiast funkcjonariusze, którzy będą się nimi poruszać, zostaną wyposażeni w kaski" - powiedział Dettlaff, dodając, że policjanci nie będą przechodzić specjalnych szkoleń z obsługi segwayów, bo poruszanie się nimi każdy jest w stanie opanować w kilka minut, a ich maksymalna prędkość to ok. 20 km/h.

Rzecznik prasowy komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski poinformował, że Puck jest pierwszym miejscem w Polsce, gdzie policjanci będą używać do pracy segwayów.

Policjanci z puckiej komendy policji, oprócz dwóch otrzymanych właśnie ekologicznych pojazdów, mają na swoim wyposażeniu około 30 aut osobowych i furgonów, sześć rowerów, pięć motocykli, dwa skutery i jedną motorówkę, która służy do patrolowania morza. Na terenie powiatu puckiego, na którego obszarze działa komenda, zameldowanych jest około 65 tysięcy osób. "Z naszych szacunków wynika jednak, że w sezonie, zwłaszcza w weekendy, w jednym czasie może u nas przebywać nawet milion osób" - powiedział Dettlaff.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2014-07-28 17:27:54

    Segway jest na moje rozeznanie dość drogim sposobem poruszania się po strefach pieszych. Rower (nawet wspomagany elektrycznie bywa dużo tańszy).