Policjanci będą patrolować nadmorskie deptaki na segwayach

Dwa segwaye będą wykorzystywali do patrolowania - jako pierwsi Polsce - policjanci z Władysławowa. Niewielkie i ekologiczne, bo napędzane energią elektryczną, pojazdy mają służyć głównie do poruszania się po zatłoczonych nadmorskich deptakach.
Policjanci będą patrolować nadmorskie deptaki na segwayach
Segwaye trafiły do puckiej komendy powiatowej policji, przy okazji obchodów święta tej formacji. Pojazdy, z których każdy kosztował ok. 27 tys. zł, zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Starostwa Powiatowego w Pucku.

Jak poinformował rzecznik prasowy puckiej policji Łukasz Dettlaff, segwaye powinny wyjechać na pierwszy patrol w weekend lub poniedziałek. "Trwają właśnie formalności związane z wciągnięciem pojazdów do naszej ewidencji, gdy tylko zostaną one dopełnione, segwaye będą mogły wyjechać w trasę" - wyjaśnił rzecznik

Dodał, że oba pojazdy będą wykorzystywane głównie do patrolowania najbardziej obleganych przez turystów rejonów Władysławowa, w tym okolic służącej jako deptak Alei Gwiazd Sportu. "To miejsce, do którego - zwłaszcza w upalne dni, gdy mamy dużo gości, trudno dostać się samochodem, segwaye świetnie się więc tam sprawdzą" - wyjaśnił Dettlaff.

Dwa segwaye zostały już specjalnie oznakowane napisami "Policja" umieszczonymi na belce łączącej koła pojazdów. Jeden z nich ma też specjalny pojemnik na dokumenty. "Nie przewidujemy zaopatrzenia segwayów w sygnalizację świetlną czy dźwiękową, natomiast funkcjonariusze, którzy będą się nimi poruszać, zostaną wyposażeni w kaski" - powiedział Dettlaff, dodając, że policjanci nie będą przechodzić specjalnych szkoleń z obsługi segwayów, bo poruszanie się nimi każdy jest w stanie opanować w kilka minut, a ich maksymalna prędkość to ok. 20 km/h.

Rzecznik prasowy komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski poinformował, że Puck jest pierwszym miejscem w Polsce, gdzie policjanci będą używać do pracy segwayów.

Policjanci z puckiej komendy policji, oprócz dwóch otrzymanych właśnie ekologicznych pojazdów, mają na swoim wyposażeniu około 30 aut osobowych i furgonów, sześć rowerów, pięć motocykli, dwa skutery i jedną motorówkę, która służy do patrolowania morza. Na terenie powiatu puckiego, na którego obszarze działa komenda, zameldowanych jest około 65 tysięcy osób. "Z naszych szacunków wynika jednak, że w sezonie, zwłaszcza w weekendy, w jednym czasie może u nas przebywać nawet milion osób" - powiedział Dettlaff.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Segway jest na moje rozeznanie dość drogim sposobem poruszania się po strefach pieszych. Rower (nawet wspomagany elektrycznie bywa dużo tańszy).

Aktywna Mobilność, 2014-07-28 17:27:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE