PARTNER PORTALU
  • BGK

Policjanci na nartach pilnują bezpieczeństwa

  • PAP    18 stycznia 2012 - 12:15
Policjanci na nartach pilnują bezpieczeństwa

Podczas ferii zimowych patrole policyjne na nartach pilnują bezpieczeństwa na stokach południowej Małopolski. Policjanci zwracają uwagę m.in. na obowiązek jazdy w kaskach i karzą mandatami nietrzeźwych narciarzy.
- Aby na trasach narciarskich było bezpieczniej, wraz z rozpoczynającymi się feriami, na stokach pojawiły się policyjne patrole - powiedziała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Dodała, że policjanci podczas patrolowania stoków zwracać będą szczególną uwagę na zapewnienie ładu i porządku oraz zapobieganie przestępstwom i wykroczeniom.

- Eliminować będą pojawiające się zagrożenia, reagując zdecydowanie wobec osób naruszających porządek prawny - zaznaczyła.

Policjantów na nartach można spotkać na stokach Zakopanego, Jaworzyny Krynickiej, Słotwiny, Piwnicznej i Rytra.

Padło przypomniała, że zgodnie z obowiązującą od początku tego roku ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach, osoby do 16 roku życia mają obowiązek używania w czasie jazdy na nartach lub snowboardzie kasków ochronnych. Za niedostosowanie się do tego obowiązku, ich rodzicom lub opiekunom grozi grzywna.

Ustawa wprowadziła też kary dla tych narciarzy i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu (więcej niż 0,5 promila w wydychanym powietrzu) lub narkotyków. Grozi za to grzywna; zarządzający terenem narciarskim może również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

Służbę w patrolach narciarskich pełnią policjanci pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie.

Policjanci pełnią służbę na stokach narciarskich już od 2003 roku. Nad bezpieczeństwem na stokach narciarskich czuwa też GOPR, TOPR oraz gestorzy wyciągów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.