PARTNER PORTALU
  • BGK

Policjanci pilnują bezpieczeństwa na małopolskich stokach narciarskich

  • PAP    9 stycznia 2015 - 10:42
Policjanci pilnują bezpieczeństwa na małopolskich stokach narciarskich

fot. malopolska.policja.gov.pl

W czasie zimowego wypoczynku na małopolskich stokach narciarskich bezpieczeństwa pilnują policjanci. Mundurowi na nartach pilnują m.in. obowiązku używania kasków przez dzieci.
"Zwłaszcza w okresie ferii zimowych policjanci będą pilnować porządku oraz będą reagować na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania" - poinformował rzecznik małopolskiej policji Mariusz Ciarka.

W narciarskich patrolach jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie. Większość z nich posiada uprawnienia instruktora narciarskiego.

Czytaj też: Małopolskie gminy otrzymają dofinansowanie na organizację lekcji nauki jazdy na nartach i snowboardzie

"Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo na zorganizowanych terenach narciarskich, zachowanie w parkach narodowych czy na szlakach turystycznych" - dodał Ciarka.

Policjanci sprawdzają m.in., czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach osoby do 16. roku życia mają obowiązek ubierania w czasie jazdy na nartach lub snowboardzie kasków ochronnych. Za niestosowanie tego przepisu opiekunom dzieci grozi grzywna.

Policjanci będą też pilnowali trzeźwości miłośników sportów zimowych. Pijanego narciarza stwarzającego niebezpieczeństwo dla innych, policjanci mogą wyprosić ze stoku narciarskiego.

Policjanci będą przypominali i pouczali narciarzy o konieczności stosowania się do tak zwanego katalogu FIS, czyli międzynarodowego kodeksu narciarskiego.

Funkcjonariusze przygotowali również cykl imprez dla dzieci pod nazwą "Bezpiecznie na stoku z Inspektorem Wawelkiem".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.