PARTNER PORTALU
  • BGK

Policyjna „mapa zagrożeń”: Lubelska mapa aktywna od pierwszego dnia

  • aw/pap    15 września 2016 - 12:37
Policyjna „mapa zagrożeń”: Lubelska mapa aktywna od pierwszego dnia
Projekt od 1 lipca testowany był pilotażowo w województwach pomorskim, podlaskim oraz w Warszawie. Jak zapowiadał w sierpniu wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, od września będzie uruchamiany w całej Polsce. (fot.policja.pl)

• Kilkadziesiąt sygnałów o rozmaitych niebezpieczeństwach zgłosili mieszkańcy woj. lubelskiego w pierwszym dniu działania policyjnej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
• Internetowa strona ma na celu wzmocnienie kontaktów policji z mieszkańcami.
"To nowe narzędzie w rękach policji. Realizując nasze zadania bez pomocy obywateli bylibyśmy mocno ograniczeni. To narzędzie służy do tego, żebyśmy tę współpracę jeszcze lepiej prowadzili, by było bezpieczniej. Ta mapa służy temu byśmy mogli lepiej planować służbę policjantów" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej komendant wojewódzki policji w Lublinie Paweł Dobrodziej.

Czytaj też: Kolejne regiony mają dostęp do policyjnych statystyk

Jak podał Dobrodziej uruchomienie mapy poprzedzone zostało konsultacjami społecznymi. W blisko 600 spotkaniach zorganizowanych w tym roku uczestniczyło 9,5 tys. mieszkańców, którzy zgłaszali uwagi i propozycje dotyczące działań policji.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślił, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa będzie służyć przede wszystkim prewencji. "Nie chodzi o to by policjant gonił złodzieja, tylko żeby nie było złodzieja, bo jest policjant, czyli chodzi o prewencję. Chodzi o obecność policji wszędzie tam, gdzie te zagrożenia są potencjalnie duże, a przez to zapobieganie im" - powiedział Czarnek.

"Województwo lubelskie należy do najbezpieczniejszych w Polsce, niewątpliwie jest to zasługa działalności policji, tej prewencyjnej" - dodał Czarnek.

Projekt od 1 lipca testowany był pilotażowo w województwach pomorskim, podlaskim oraz w Warszawie. Jak zapowiadał w sierpniu wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, od września będzie uruchamiany w całej Polsce. W Lubelskiem działa od środy (14 września).

Na mapie zaznaczane są zgłoszone przez mieszkańców niebezpieczne i uciążliwe dla nich zdarzenia, m.in. dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kradzieży, włamań, pobić, uszkodzenia mienia. Korzystanie z mapy jest intuicyjne. Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, w tym celu należy korzystać z telefonicznych numerów alarmowych 112 i 997.

Pierwszego dnia mieszkańcy Lubelskiego zgłosili już kilkadziesiąt rozmaitych sygnałów. Ich weryfikacją zajmują się policyjni koordynatorzy, których w Lubelskiem jest 80. Weryfikacja zgłoszeń ma trwać dwa do trzech dni, po czym policja ma podejmować stosowne działania.

W momencie zgłoszenia zagrożenia, wybranego z katalogu, odpowiednia ikona pojawia się na mapie. Po zgłoszeniu ikona na mapie ma kolor zielony, w trakcie weryfikacji zabarwia się na żółto, po potwierdzeniu - na czerwono. Jeśli zgłoszenie się nie potwierdziło ikonka staje się szara.

Mapa jest dostępna dla wszystkich. System przyjmuje jedno zgłoszenie na dobę z tego samego komputera. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.