Polonia na sportowo

Ponad 700 sportowców z 22 krajów z całego świata zjechało do Zakopanego, aby uczestniczyć w Zimowych Światowych Igrzyskach Polonijnych.

6 marca pod Wielką Krokwią odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia imprezy. Sygnałem z trąbit rozpoczął się ceremoniał wprowadzenie flag kandydatury Zakopane 2015 MŚ, a następnie Pocztów Flagowych krajów uczestniczących w igrzyskach. Następnie zapłonął znicz olimpijski i zabrzmiał hymn, a sportowców przywitał Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher. Znicz zapalił Józef Łuszczek, Mistrz Świata w biegach narciarskich Lahti 1978 rok.

Igrzyska polonijne to impreza sportowa organizowana już w latach międzywojennych. Pierwsze Igrzyska odbyły się w Warszawie, w roku 1934. Obecnie odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski. W ubiegłym roku uczestników zimowych igrzysk gościł Szczyrk. W zawodach uczestniczą Polacy z zagranicy, reprezentując państwa, w których osiedli.

Tegoroczne zaowdy odbędą  się w dniach 6-14 marca w Kościelisku, Witowie i Nowym Targu. W programie między innymi: hokej, skoki, wielobój łyżwiarski, narciarstwo alpejskie, snowboard, biegi narciarskie, saneczkarstwo, biathlon, nordick walking. Na zawodach w sumie reprezentowanych jest 21 dyscyplin sportowych.

W trakcie tegorocznych igrzysk odbywać się będzie także Forum Polonijne, rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny dla polskich dzieci z całego świata, a każdego wieczoru swoje atrakcje dla polonusów prezentować będzie każda gmina powiatu tatrzańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE