PARTNER PORTALU
  • BGK

Polonusi z 11 krajów na 24. recytatorskich "Kresach"

  • PAP    6 grudnia 2015 - 22:53
Polonusi z 11 krajów na 24. recytatorskich "Kresach"

(fot. Eget arbejde/Wikipedia/CC0 Public Domain)

30 recytatorów z 11 krajów weźmie udział w finałach 24. Konkursu Recytatorskiego dla Polaków z Zagranicy "Kresy", które rozpoczną się w poniedziałek wieczorem w Białymstoku. Do soboty 12 grudnia młodzi Polacy będą uczestniczyć w artystycznych warsztatach oraz rywalizować o nagrody.
Konkurs cieszy się od lat niesłabnącą popularnością w polskich środowiskach poza granicami kraju, zwłaszcza na Wschodzie. Służy popularyzacji języka polskiego, który jest nośnikiem świadomości narodowej - podkreślają organizatorzy konkursu.

W tym roku we wszystkich etapach eliminacji "Kresów" w poszczególnych kategoriach wiekowych w 11 krajach wzięło udział ponad 2,8 tys. osób - poinformował jeden z organizatorów konkursu, Piotr Damulewicz. W Białymstoku na finałach spotykają się laureaci konkursu z kategorii wiekowej powyżej 16 lat z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji.

Wezmą udział w warsztatach artystycznych z wykładowcami Akademii Teatralnej, będą oglądać spektakle, odwiedzą Operę i Filharmonię Podlaską. W czwartek odbędzie się konkurs, a w sobotę w Białostockim Teatrze Lalek koncert galowy "Kresów".

Prof. Piotr Damulewicz, na co dzień wykładowca białostockiego wydziału sztuk lalkarskich Akademii Teatralnej w Warszawie, podkreśla, że "Kresy" organizowane od tylu lat służą wyjaśnianiu tego, czym jest słowo polskie. "Z tym słowem nie jest najlepiej w kraju, a od nich (uczestników konkursu-PAP) możemy się nauczyć, jak się tym słowem posługiwać" - powiedział Damulewicz. Dodał, że kolejne lata pokazują, że konkurs jest bardzo potrzebny, gdyż zainteresowaniem nim nie słabnie.

"Stosunek do języka polskiego może być bardzo pięknym objawem patriotyzmu" - podkreślił Damulewicz. Według niego bardzo często język oznacza dla Polaków żyjących poza Polską "uczucie wiecznej tęsknoty" za krajem.

Organizatorzy konkursu oceniają, że w poszczególnych krajach wykonywana jest przez polskie placówki ogromna praca, by dzieci i młodzież miały kontakt z językiem i uczyły się go.

Przez wiele lat konkurs służył popularyzacji twórczości Adama Mickiewicza, ale z biegiem lat objął cały repertuar polskiej poezji. W tegorocznych finałach twórczość Mickiewicza pojawi się w sposób szczególny z okazji 160. rocznicy śmierci tego poety.

Konkurs organizuje Wspólnota Polska we współpracy z Białostockim Teatrem Lalek. Przedsięwzięcie wsparły m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Urząd Miasta Białegostoku, Urząd Marszałkowski w Białymstoku, wielu prywatnych sponsorów, m.in. wydawnictwa, od których uczestnicy konkursu dostaną polskie książki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: