PARTNER PORTALU
  • BGK

Polowanie na pijanych kierowców

  • www.esosnowiec.pl (Piotr Celej)    30 października 2012 - 10:56
Polowanie na pijanych kierowców

Tylko w ostatnich dziewięciu miesiącach 2012 roku policjanci z trzech komend: sosnowieckiej, dąbrowskiej i zawierciańskiej ujawnili ponad 730 pijanych kierujących. Liczba ta prawdopodobnie się zwiększy w związku ze zbliżającym się długim weekendem.
Mimo surowych kar nie ma dnia, w którym mundurowi nie zatrzymaliby na naszych drogach kierowcy „na podwójnym gazie”. W Sosnowcu od stycznia do września 2012 roku ujęto 317 nietrzeźwych kierujących, w analogicznym okresie 2011 roku było ich o 8 mniej. Jak widać, statystyki nie przekonują niektórych i nie widzą oni problemu z prowadzeniem auta po „kilku głębszych”.

– W trakcie dnia średnio zatrzymujemy co najmniej jednego pijanego kierującego. Można domniemywać, że wzrost liczby kierujących pod wpływem alkoholu wynika z bardziej efektywnej pracy patroli policyjnych – wyjaśnia podkom. Paweł Warchoł z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

– Poza tym większa liczba patroli na drogach i prowadzenie cyklicznych akcji sprawdzania stanu trzeźwości na terenie Sosnowca powoduje, że w nasze ręce wpada coraz więcej pijanych za kółkiem.

Zdaniem podkom. Warchoła świadomość społeczna na temat potencjalnych zabójców jest coraz większa.

– Mieszkańcy zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie ze sobą niesie jazda pod wpływem alkoholu. Cieszy fakt, że nie pozostają oni bierni i informują nas o takich przypadkach. Przykładem są zgłoszenia, które do nas trafiają: kiedy ktoś widzi, że osoba jest pijana i wsiada za kółko, zgłaszający często sami śledzą podejrzanego kierowcę i na bieżąco informują nas, którędy się przemieszcza. Po zatrzymaniu policjanci stwierdzają, że faktycznie kierujący był nietrzeźwy. Dzięki podobnym zgłoszeniom możemy wyeliminować potencjalnych zabójców z naszych dróg – dodaje.

O ile w Sosnowcu liczba pijanych kierujących wzrosła, w Dąbrowie Górniczej spadła i to znacznie. Przez dziewięć miesięcy bieżącego roku zatrzymano ich 200, w tym 28 będących pod wpływem alkoholu w przedziale od 0,2 do 0,5 promila. W tamtym roku było ich 314.

– Spadek liczby kierujących na „podwójnym gazie” wynika naszym zdaniem ze wzmożonych kontroli stanu trzeźwości na dąbrowskich drogach – stwierdza asp. Mariusz Miszczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Dąbrowie Górniczej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.