PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska awansowała w światowym Indeksie Wolności Gospodarczej

  • PAP    27 stycznia 2015 - 14:57
Polska awansowała w światowym Indeksie Wolności Gospodarczej

Fot. Fotolia

Polska awansowała w tegorocznym rankingu Indeksu Wolności Gospodarczej zajmując 42. miejsce na świecie, a 19 w Europie.
Według raportu, zaprezentowanego we wtorek w Pałacu Prezydenckim Polska zmniejszyła poziom korupcji, a jej podatki są zachęcające dla inwestorów zagranicznych.

W stosunku do ubiegłorocznego rankingu Polska awansowała o osiem miejsc. Dwa lata temu zajmowaliśmy 57 lokatę.

Według Indeksu najbardziej przyjaznymi dla gospodarki i biznesu państwami są kolejno: Hong Kong, Singapur, Nowa Zelandia, Australia i Szwajcaria. Poza pierwszą dziesiątką są m.in. Stany Zjednoczone (12), Niemcy (16), czy Luksemburg (21). Polskę wyprzedza też Kolumbia (28), Łotwa (37) czy Belgia (40).

Na ostatnich miejscach zostały sklasyfikowane: Zimbabwe (175), Wenezuela (176), Kuba (177) i Korea Północna (178).

Minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński ocenił w rozmowie z dziennikarzami, że wysoka pozycja Polski w indeksie wynika m.in. z aktywnej działalności naszego państw na rzecz deregulacji, czy upraszczania przepisów prawa. "Chodzi też o aktywność instytucji, które działają w sferze obrotu gospodarczego i samych przedsiębiorców, którzy przez swój wpływ i nacisk budują to zrozumienie dla wolności gospodarczej w instytucjach publicznych" - dodał.

W raporcie wskazano, że Polska poprawiła się w kwestiach dot. zwalczania korupcji, fiskalizmu, wydatków publicznych oraz polityki monetarnej.

Podczas debaty towarzyszącej publikacji raportu wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podkreślała, że w Polsce mamy np. bardzo mocny system monitoringu wydatkowania środków unijnych, który jednocześnie przeciwdziała mechanizmom korupcyjnym, ale też pozwala elastycznie po nie sięgać.

Wiceminister dodała, że w Polsce mamy też interesujący dla inwestorów zagranicznych system podatkowy. Wskazała na 19 proc. podatek CIT. Wyliczała, że państwo polskie upraszcza też procedury kontaktowe z administracją publiczną. Przyznała, że jednym z największych wyzwań będzie zmiana ustawy o zamówieniach publicznych.

Na to wskazał też prezes Warsaw Enterprise Institute (WEI) Robert Gwiazdowski, który ocenił, że obecne prawo zamówień publicznych jest nieprzejrzyste i sprzyja korupcji. "Jeżeli poprawimy funkcjonowanie zamówień publicznych, poprawimy naszą pozycję" - zaznaczył.

Gwiazdowski oceniając pozycję Polski w indeksie podkreślił jednak, że zajęliśmy dopiero 42 miejsce na świecie i dopiero 19 w Europie. Jako przykład wskazał Estonię, która w rankingu jest na 8 miejscu. "Startowała ona z tego samego miejsca co my. My też tak możemy, mamy lepsze potencjał, mamy lepsze4 położenie gospodarcze, ciekawsze miejsca do prowadzenia biznesu i przede wszystkim mamy jeszcze ludzi" - podkreślił.

Prezes WEI wskazał, że problemem w Polsce nadal jest mała przyjazność państwa dla podmiotów gospodarczych oraz biurokratyczne bariery dla rozwoju biznesu. Ocenił, że likwidacja barier pozwoli stymulować rynek pracy, a co za tym idzie i samą gospodarkę.

Podczas debaty prezes Solarisa Solange Olszewska podkreśliła, że w Polsce powinniśmy się nauczyć doceniać i szanować "znakomite własne firmy", a nie tylko wzorować się na tych zagranicznych, które niekoniecznie dysponują najnowszymi technologiami czy sposobami zarządzania.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.