PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska odzyska zrabowane przedmioty?

  • PAP/AT    7 marca 2018 - 06:28
Polska odzyska zrabowane przedmioty?
Do ZSRS trafiły niektóre przedmioty pozostałe po więźniach obozu koncentracyjnego Auschwitz (fot.wikipedia.org/PerSona77)

Rząd skierował już do Rosji trzy wnioski dotyczące przedmiotów zrabowanych w 1945 roku z obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Rosja od wojny przetrzymuje nie tylko polskie dzieła sztuki, ale także przedmioty zrabowane z Auschwitz - podaje "Nasz Dziennik".

"Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku skierowało trzy wnioski restytucyjne dotyczące przedmiotów zrabowanych w 1945 roku z obozu koncentracyjnego Auschwitz. Polskie władze kierowały się wyraźnymi zaleceniami Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej"- czytamy w "Naszym Dzienniku".

Dziennik dodaje, że "chodzi o dokumenty niemieckiej załogi KL Auschwitz przejęte przez Armię Czerwoną, NKWD oraz specjalną sowiecką komisję zajmującą się badaniem zbrodni hitlerowskich (Nadzwyczajna Sowiecka Komisja Państwowa ds. Badania Zbrodni Niemiecko - Faszystowskich Agresorów)".

"Do ZSRS trafiły też niektóre przedmioty pozostałe po więźniach obozu - rzeczy osobiste więźniów, ale również ludzkie włosy i zęby. Wywieziono także dowody represji, m.in. części urządzeń służących do mordowania ludzi. Niektóre materiały Niemcy usiłowali wywieźć z obozu i zostały one przejęte przez Sowietów w trakcie ewakuacji"- informuje "Nasz Dziennik".

Dziennik zaznacza, że "wszystkie te przedmioty i archiwalia posiadają dużą wartość naukową i historyczną, także dla badań i upamiętnienia Holokaustu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.