Polska Wschodnia, biznes: wsparcie startupowej przedsiębiorczości

- Liczę, że władze miejskie aktywnie zaangażują się w kreowanie startupowch ekosystemów, dzięki czemu młodzi i wykształceni ludzie pozostaną w Polsce Wschodniej – podkreśla wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel.
Polska Wschodnia, biznes: wsparcie startupowej przedsiębiorczości
Wschodnie regiony chcą tworzyć przyjazne warunki do rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości. Fot. fotolia

Iwona Wendel spotkała się z prezydentami miast Polski Wschodniej, by omówić tworzenie przyjaznych warunków do rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości. Zaangażowanie władz miejskich jest bowiem jednym z kluczowych elementów działania "Platformy startowe dla nowych pomysłów", które wspiera powstawanie i rozwój startupów w makroregionie.

"Miasta są niezwykle ważnym ogniwem tzw. ekosystemu wsparcia startupowej przedsiębiorczości" - zaznaczyła wiceminister Wendel.

Działanie Programu Polska Wschodnia „Platformy startowe dla nowych pomysłów” skierowane jest do ludzi młodych, którzy mają pomysł na innowacyjny biznes i chcą go prowadzić w Polsce Wschodniej. Realizatorami „Platform startowych” będą wybrane w drodze konkursu ośrodki innowacji z makroregionu, które zapewnią przyszłym przedsiębiorcom specjalistyczne usługi dotyczące rozwoju pomysłu i uruchomienia własnej firmy.

Wsparcie młodej przedsiębiorczości w takim zakresie i na taką skalę nie będzie realizowane nigdzie indzie indziej w naszym kraju. Konkurs ogłoszony zostanie we wrześniu, natomiast nabór rozpocznie się w październiku.

Stworzyć warunki młodym ludziom

Skuteczność przedsięwzięcia będzie zależała w dużej mierze od zapewnienia przez władze miejskie warunków zachęcających młodych ludzi do zakładania innowacyjnych firm w Polsce Wschodniej. Aktywnie w tym zakresie działają np. Poznań, Gdańsk czy Warszawa. Atrakcyjność wspomnianych miast zwiększają oferowane przez nie zachęty, takie jak zwolnienia z podatków lokalnych, dostęp do mieszkań komunalnych, ulgi lub zniżki na przejazdy lokalnym transportem publicznym czy zapewnienie opieki nad dziećmi. ­

Podczas spotkania podkreślono, że bardzo ważna jest także realizacja polityki „miasta przyjaznego startupom”. Chodzi m.in. o wspieranie lokalnych inicjatyw startupowych, zachęcanie do tego także dużych firm i korporacji oraz promowanie przedsiębiorczości startupowej.

"Liczę, że władze miejskie aktywnie zaangażują się w kreowanie startupowch ekosystemów, dzięki czemu młodzi i wykształceni ludzie nie tylko pozostaną w Polsce Wschodniej, aby lokować tu swoje firmy, ale wielu z nich również do niej powróci" – zaznaczyła wiceminister infrastruktury i rozwoju. 

W działaniu „Platformy startowe dla nowych pomysłów” zostanie przeprowadzony najpierw pilotaż.

"Jego sukces warunkuje realizację działania po 2018 r. Dlatego naszą ambicją powinno być pokazanie Komisji Europejskiej, że instrument ten zostanie dobrze zrealizowany w Polsce Wschodniej, angażując skutecznie wszystkie podmioty, które wspierają przedsiębiorczość, poczynając od władz lokalnych po instytucje otoczenia biznesu kończąc" – podkreśliła wiceminister Wendel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pomoc w uzyskaniu dotacji z PO Polska Wschodnia: artmetic.pl

artmetic ekonsulting, 2015-08-26 01:15:52 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE