PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska Wschodnia wciąż w tyle. Nie pomogły miliardy euro

  • wnp.pl    21 lipca 2015 - 17:06
Polska Wschodnia wciąż w tyle. Nie pomogły miliardy euro
Stadion w Białymstoku mieści 20 tysięcy widzów. Powstał przy udziale funduszy unijnych (fot. stadion.bialystok.pl)

Podział na Polskę A i Polskę B wciąż jest aktualny. Nie pomogło nawet prawie 7,5 mld euro z funduszy UE.
W chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej - przed 11 laty - wschodnie województwa naszego kraju należały do najbiedniejszych regionów Wspólnoty. Wyrównywaniu różnic miały służyć fundusze europejskie.

Nie można powiedzieć, by pięciu województwom Polski Wschodniej poskąpiono funduszy. Kwota ok. 30 mld zł, jaką otrzymały w poprzedniej perspektywie budżetowej, robi wrażenie. Rezultatem był rozkwit setek firm, realizacja wielu inwestycji komunalnych, infrastrukturalnych, które - bez żadnej przesady - odmieniły wizerunek tych ziem. Dość wspomnieć chociażby Dolinę Lotniczą na Podkarpaciu... Postęp widoczny gołym okiem.

Dystans wciąż rośnie

Z drugiej strony jednak wciąż utrzymują się dysproporcje między Polską Wschodnią a bogatszymi regionami Polski. Według GUS, polskie PKB wzrosło w latach 2005-12 o 34,2 proc. W tym czasie w woj. lubelskim i podkarpackim zwiększyło się ono o 30,7 proc., a w podlaskim - o 23,7 proc.

Oczywiście - wzrost imponujący, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ogólnoeuropejską mizerię, ale przecież jednym z głównych celów funduszy europejskich było wyrównywanie rozwoju. A widać, że województwa wschodnie wciąż rozwijają się wolniej, spada też PKB na głowę w porównaniu ze średnią krajową - np. w 2004 r. PKB per capita w woj. podlaskim sięgnęło 73,8 proc. średniej krajowej, a w 2012 r. było to 71,7 proc.

Nie jest to zresztą zjawisko nowe ani szczególnie zaskakujące. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Wschodniej do roku 2020 już kilka lat temu zauważało, że "udział makroregionu w kreowaniu krajowego PKB w 2009 r. wyniósł 15,2 proc. i była to wartość o 0,6 pkt proc. niższa niż w 2002 r. Prognozowane PKB pokazuje, że obecne niekorzystne trendy utrzymają się. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania dynamizujące procesy rozwojowe, to mimo prognozowanego wzrostu PKB per capita makroregion do 2020 r. powiększy swój dystans rozwojowy do wartości krajowych".

Cały artykuł można przeczytać tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jo, 2015-08-06 09:47:02

    30 mld zł dla Polski Wschodniej, a ile przekazano dla Polski A? Nie zlikwiduje się zapóźnienia jeśli Polska Wschodnia będzie wykluczana z innych Programów " bo ma Polskę Wschodnią" . Program Polski Wschodniej nie ma być "zamiast" innych programów z których nie może korzystać,... tylko dodatkowym instrumentem wspomagającym rozwój obszarów Polski Wschodniej, Dlatego m.in przepaśc się powiększa.  rozwiń