PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie miasta solidaryzują się z Tybetem

  • PAP    10 marca 2010 - 11:13

Demonstracje, tybetańska masa krytyczna, spotkania filmowe, wystawy - w ten sposób aktywiści z całej Polski będą obchodzić w środę Ogólnopolski Dzień Solidarności z Tybetem.
10 marca przypada 51. rocznica antychińskiego powstania w Tybecie.

Tego dnia zostanie także zainaugurowana kampania "Tybetańscy Bohaterowie". Koncentruje się ona na historiach 10 Tybetańskich Bohaterów - więźniów politycznych, skazanych za pokojowe wyrażanie poglądów lub za przekazywanie informacji na temat sytuacji w Tybecie - zapowiada jeden z organizatorów akcji, Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń.

Kampania ma być zainaugurowana w ponad 70 miastach Polski. Wystawa plakatów "Tybetańscy Bohaterowie", którym towarzyszyć będą pokazy filmów, odbędzie się m.in. w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Krakowie.

Przez centrum Krakowa przejedzie Tybetańska Masa Krytyczna. W Poznaniu przy ratuszu na Starym Rynku odbędzie się wiec solidarności z Tybetańczykami. W Gdańsku ma mieć miejsce happening "Trójmiasto dla Tybetu". W Warszawie o godz. 18 odbędzie się demonstracja przed ambasadą chińską.

Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuchło powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. W rocznicę tego wydarzenia na całym świecie odbywają się demonstracje poparcia dla Tybetu, a dalajlama wygłasza doroczne Orędzie skierowane do Tybetańczyków i osób wspierających Tybet na całym świecie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.