PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie miasta zauważają problem terroryzmu: Nowy monitoring, spot dla mieszkańców

  • AW/PAP    5 czerwca 2017 - 14:37
Polskie miasta zauważają problem terroryzmu: Nowy monitoring, spot dla mieszkańców
Stopklatka z filmu ""Uciekaj - chowaj się - walcz" (fot.youtube)

Od połowy maja przyszłego roku w Zielonej Górze nad bezpieczeństwem mieszkańców będzie czuwać system kilkudziesięciu nowoczesnych kamer sprzężonych z miejskim centrum monitoringu, a także policją i ABW. To nie jedyne miasto, które zwraca uwagę na problem ataków terrorystycznych
• W poniedziałek (5 czerwca) miasto Zielona Góra podpisało umowę na wykonanie nowego monitoringu, który ma eliminować różne zagrożenia w tym, terrorystyczne.

• Wartość inwestycji to prawie 4 mln zł. Pieniądze na cel pochodzą z Gminnego Programu Rewitalizacji finansowanego m.in. ze środków unijnych.

• Warszawa z kolei w specjalnym spocie daje rady, jak zachować się podczas ataku terrorystycznego. 

 

Jak podkreślono w Zielonej Górze, chodzi o to, by mieszkańcy poczuli się bezpieczniejsi.

"Uważam, że jest nam potrzebny nowoczesny monitoring. Biorąc również pod uwagę to, co się dzieje na świecie, monitoring jest tym elementem, który może nam pomóc eliminować różnego rodzaju zagrożenia" - powiedział \prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

W centrum miasta i w dolinie Gęśnika, gdzie znajdują się tereny rekreacyjne, zostaną zainstalowane 53 nowoczesne kamery. To wielosensorowe i wieloobiektywowe urządzenia, co pozwoli na przekazywanie do centrum monitoringu 150 obrazów. System będzie tak wykonany, by w przyszłości mógł być rozbudowywany o kolejne obszary miasta.

"Obsługa kamer będzie odbywała się w centrum monitoringu przy ul. Kasprowicza, podlegającym pod Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Oprócz tego końcówki będą również w policji i ABW. Nasz dyżurny będzie w stałym kontakcie z tymi służbami. W razie potrzeby będą one mogły także same online wykorzystywać obrazy z kamer" - powiedział dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Waldemar Michałowski.

Dodał, że budowa nowego systemu monitoringu pozwoli na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, ale także na egzekwowanie prawa wobec osób dopuszczających się przestępstw i wykroczeń.

Wykonaniem monitoringu zajmie się firma Sprint. Zgodnie z umową w październiku ma ona zakończyć przygotowywanie niezbędnej dokumentacji, potem stworzyć centrum monitoringu, a do połowy maja 2018 r. uruchomić cały system.

Jak powiedział Michałowski, obecnie funkcjonujący w Zielonej Górze monitoring jest oparty na mniejszej liczbie kamer i jest mocno wyeksploatowany. 

Zielona Góra to nie jedyne miasto, które zwraca uwagę na problem ataków terrorystycznych. Warszawa opublikowała specjalny spot pt."Uciekaj - chowaj się - walcz" , którego celem jest uświadomienie mieszkańcom Warszawy zagrożeń w sytuacji wtargnięcia uzbrojonego napastnika do miejsca ich pracy, nauki, itp. oraz pokazanie, co należy robić, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

 

 - Warszawa jest bezpiecznym miastem, ale przecież jeździmy po świecie, warto więc dowiedzieć się wcześniej jak uniknąć zagrożenia, tym bardziej, że ataki terrorystyczne są różne – podkreśliła na konferencji prasowej Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego. - Dlatego wyprodukowaliśmy 3-minutowy film, aby oswoić mieszkańców z problemem i skłonić ich do pogłębienia wiedzy na ten temat – dodała E.Gawor.


Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.