PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsko – słowacki Plusk

  • GK    13 września 2011 - 10:36
Polsko – słowacki Plusk

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie we współpracy ze Słowackim Przedsiębiorstwem Gospodarki Wodnej, Państwowe Przedsiębiorstwo Bańska Szczawnica realizuje projekt Plusk.
Pełna nazwa przedsięwzięcia brzmi: „Opracowanie systemu informatycznego Plusk dla wspólnoty polsko – słowackich wód granicznych na potrzeby Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej”.

System Plusk ma poprawić dostępność informacji o stanie w wód, w szczególności zaś pomóc zlikwidować bariery wynikające z granic państwowych oraz zwiększyć odpowiedzialność za decyzje związane z kształtowaniem stanu środowiska wodnego i sposobem użytkowania wód.

Projekt obejmuje swoim zasięgiem zlewnie polsko – słowackich wód granicznych w naturalnych granicach hydrograficznych, obejmujące zlewnie Popradu i Dunajca (do zbiorników Rożnów, Czchów) oraz zlewnię Orawy do ujścia do rzeki Wag.

Projekt ma pomagać instytucjom kształtującym ochronę środowiska oraz instytucjom odpowiedzialnym za rozwój gospodarczo społeczny w codziennej pracy. Adresatami projektu są także instytucje odpowiedzialne za rozwiązywanie sytuacji kryzysowych, jednostki naukowo badawcze a także pro-ekologiczne organizacje typu „non profit”.

– Dyrektywy unijne wymagają od państw członkowskich UE m.in. zarządzania, ochrony gospodarowania wodami w granicach hydrograficznych, a nie administracyjnych. Przy czym warunkiem prawidłowej realizacji wymogów UE jest stworzenie technologiczno organizacyjnych podstaw udostępniania, przetwarzania i wymiany niezbędnych danych tematycznych, gdyż dane takie należy pozyskać z wielu źródeł pochodzących z różnych krajów, ujednolicić i przetworzyć w spójną i czytelną informację zrozumiałą dla odbiorców – mówi Tomasz Burnatowski koordynator projektu ze strony Comarch.

W ramach projektu opracowywane są nowoczesne narzędzia planowania w gospodarce wodnej takie jak modele analityczne, bazy danych współpracujące z narzędziami analiz przestrzennych GIS, które pozwolą na uspójnienie dokumentów planistycznych przez administrację zajmującą się gospodarką wodną po obu stronach granicy.

Projekt ma zakończyć konferencja, która odbędzie się 27 września 2011 roku w Grand Hotel Permon w miejscowości Podbanske na Słowacji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.