PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsko-rosyjski festiwal twórczości w Zakopanem

  • PAP    4 stycznia 2012 - 08:41
Polsko-rosyjski festiwal twórczości w Zakopanem

Orszakiem Trzech Króli, który przejdzie ulicami Zakopanego rozpocznie się w piątek 3. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach”.
Festiwal w Zakopanem zainicjowali w 2009 roku turyści ze wschodu, którzy prawosławne święta obchodzą właśnie pod Giewontem.

– Cieszymy się, że od kilku lat przyjeżdżają do nas turyści z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Zakopane i Tatry stały się miejscem rodzinnych, towarzyskich, kulturowych, a szczególnie religijnych spotkań Słowian – mówi starosta tatrzański Andrzej Gąsienica-Makowski.

Organizatorka festiwalu po stronie rosyjskiej Ludmiła Pritulczik z Sankt Petersburga uważa, że ten festiwal ma wielką przyszłość.

– Cieszę się ze współpracy z Zakopanem, a szczególnie ze Starostwem Tatrzańskim. Tu jest piękny region i ma bogatą tradycję ludową i artystyczną. My z Rosji przyjeżdżamy do Zakopanego chętnie i latem i zimą – powiedziała i zapewniła, że w tym roku do Zakopanego przyjechało jeszcze więcej uzdolnionych dzieci niż w ubiegłym roku.

Początek zakopiańskiego festiwalu oznajmi w piątek Orszak Trzech Króli, który wyruszy spod kościoła p.w. Najświętszej Rodziny po mszy odprawionej o godzinie 11.00 i przejdzie Krupówkami do Sali widowiskowej kina Sokół gdzie rozpocznie się trzecia edycja festiwalu „Zimowa bajka w Tatrach”. Orszakowi towarzyszyć będzie rozbudowana kapela góralska, a jego uczestnicy przyozdobieni w papierowe korony zaśpiewają kolędy.

Jak informuje szef festiwalu Adam Kitkowski, w imprezie weźmie udział prawie 300 uczestników z Rosji i Polski. Gościnnie po raz pierwszy wystąpią również artyście ze Słowacji.

– Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie szeroko rozumiana twórczość dziecięca i młodzieżowa – wyjaśnia Kitkowski. Komisja artystyczna oceni prace plastyczne, rzeźbiarskie, popisy wokalne, instrumentalne, taneczne i teatralne.

Na scenie zakopiańskiego „Sokoła” zaprezentują się młodzi artyści z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”. Do Zakopanego przyjadą także ich rosyjscy przyjaciele z m.in. z Moskwy, Sankt Petersburga, Anapy, Smoleńska, Sewastopola, Biełgorodu, Archangielska i Jarosławia. Gościnnie wystąpią także dzieci ze słowackiego Kieżmarku.

Festiwal potrwa do soboty i zakończy się galą wręczenia nagród i dyplomów podczas której zagra zakopiański zespół „Blue Stream”. Organizatorami festiwalu są biuro organizacji festiwali z Sankt Petersburga oraz Starostwo Tatrzańskie. Imprezę wspiera Konsulat Rosji w Krakowie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.