PARTNER PORTALU
  • BGK

Polsko-słowacka ścieżka przyrodnicza w Bieszczadach

  • PAP    22 września 2010 - 14:47
Polsko-słowacka ścieżka przyrodnicza w Bieszczadach

W Bieszczadach turyści mogą już korzystać z polsko-słowackiej ścieżki przyrodniczej Udava-Solinka. To pierwszy tego rodzaju obiekt edukacyjny zrealizowany przez leśników z Polski i Słowacji.
Jak poinformował rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Krośnie Edward Marszałek, przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. "Międzynarodowa ścieżka dydaktyczna Udava-Solinka", który współfinansowany jest w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska - Słowacja.

"Słowacy swą część ścieżki o długości 2,5 km zrealizowali wcześniej, natomiast leśnicy z Nadleśnictwa Cisna i Komańcza, mając bardziej rozbudowaną trasę do opracowania, zakończyli swą pracę przed kilkoma tygodniami" - dodał Marszałek.

Po polskiej stronie ścieżka prowadzi od stacyjki kolejowej w Balnicy 3,5-kilometrową pętlą przez dawną wieś Solinka. Jak podkreślił rzecznik, turyści, którzy wyruszą na ścieżkę, oprócz dzikich krajobrazów, mogą podziwiać bieszczadzką przyrodę łącznie ze stanowiskami bobrów. Istnieje także duża szansa na spotkanie tropów dzikiej zwierzyny, w tym drapieżników: rysiów, wilków i niedźwiedzi.

"Druga część trasy o długości 5,5 km wiedzie doliną dawnej wsi Balnica. Prócz atrakcji przyrodniczych, spotkać tu można ślady kultury dawnych mieszkańców: krzyż pańszczyźniany, kaplicę z wizerunkiem Matki Bożej Leśnej i źródłem wody leczniczej. Ta część trasy kończy się w Woli Michowej" - zaznaczył Marszałek.

Zdaniem dyrektora RDLP w Krośnie Edwarda Balwierczaka, projekt zrealizowany przez leśników z Polski i Słowacji znosi barierę turystyczną między krajami, w rejonie szczególnie atrakcyjnym, jakim są Bieszczady.

"Sama ścieżka będzie dodatkową atrakcją dla podróżujących Bieszczadzką Kolejką Leśną, a także pozwoli na zimową eksplorację gór ludziom wędrującym na nartach" - podkreślił Balwierczak.

Oficjalne otwarcie całej ścieżki nastąpi w najbliższy poniedziałek na granicy polsko-słowackiej.

"Program Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013" jest finansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz współfinansowany przez partnerów i uczestników krajowych. Łączny budżet programu w latach 2007-2013 wynosi ponad 185 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.