PARTNER PORTALU
  • BGK

Południowo - zachodni Szlak Cysterski

  • PAP    3 listopada 2011 - 15:15
Południowo - zachodni Szlak Cysterski

Turnieje rycerskie, jarmark ekologiczny i średniowieczna muzyka na żywo - to atrakcje pikniku, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Krzeszowie pod Wrocławiem. Impreza zainauguruje południowo-zachodni Szlak Cysterski.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego (oceń działania marszałka), Dagmara Turek-Samól, piknik zacznie się w historycznym opactwie w Krzeszowie w samo południe.

Szlak cysterski obejmuje swoim zasięgiem obiekty cysterskie i pocysterskie m.in. w Trzebnicy, Lubiążu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim. Realizacja projektu kosztowała ponad 35 mln zł, z czego 85 proc. pokryto z funduszy unijnych.

W najbliższą sobotę władze województwa dolnośląskiego organizują w Krzeszowie piknik inauguracyjny. Turyści i okoliczni mieszkańcy będą mogli tego dnia odwiedzić średniowieczną wioskę, w której będzie można postrzelać z łuku, zobaczyć walki rycerzy, wziąć udział w turnieju, skosztować ciepłej, rycerskiej strawy.

Podczas imprezy będzie można także posłuchać na żywo dźwięków średniowiecznej muzyki oraz odwiedzić warsztat płatnerza, średniowiecznego rzemieślnika, który na oczach widzów pokaże sztukę wykonywania rycerskiego uzbrojenia.

Wyścigi w workach, sztafeta rodzinna, rzut ringiem czy wyścig malucha to z kolei propozycje zabaw w strefie dziecięcej; uczestnicy będą nagradzani medalami i nagrodami rzeczowymi. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych i zabawach indywidualnych. Poza strefami rozrywek pojawią się m.in. stoiska jarmarczne z ekologicznymi, regionalnymi produktami, oraz wystawa fotografii, prezentująca cysterskie i pocysterskie obiekty.

Południowo-Zachodni Szlak Cysterski to efekt partnerstwa czterech województw, dwunastu gmin oraz czterech regionalnych organizacji turystycznych. Samorządy połączyły swoje siły, by scalić rozproszony dorobek "szarych mnichów" i wykorzystać go do celów turystycznych.

Cystersi to zakon reguły benedyktyńskiej, który przybył w połowie XII w. do Lubiąża na Dolnym Śląsku. Słynny na całą Europę pocysterski kompleks, który kiedyś odwiedził Michael Jackson, stanowi początek cysterskiego szlaku w regionie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.