PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik Adama Mickiewicza do renowacji. Pierwszej takiej od 20 lat

  • aw/PAP    24 kwietnia 2017 - 12:59
Pomnik Adama Mickiewicza do renowacji. Pierwszej takiej od 20 lat
Pomnik Adama Mickiewicza, dłuta Teodora Rygiera, odsłonięto w 1898 roku (fot.krakow.pl)

Kraków szykuje się do pierwszej od niemal 20 lat kompleksowej renowacji pomnika Mickiewicza.
• 78,5 tys. zł ma kosztować restauracja pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie.

• Prace, które powinny zakończyć się do 30 czerwca, obejmą czyszczenie monumentu oraz konserwację figur i cokołu.

 

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie rozstrzygnął właśnie przetarg na wykonanie prac.

- Spośród czterech złożonych ofert wybraliśmy najkorzystniejszą, również pod względem ceny - powiedział Piotr Hamarnik z ZIKiT. - Podczas konserwacji najważniejsze będzie oczyszczenie pomnika z zabrudzeń bez naruszenia patyny, którą jest on pokryty oraz naprawa elementów w figurach otaczający postać poety np. figura Męstwa ma obluzowany grot miecza" - dodał.

Konserwacją i techniczną restauracją pomnika wieszcza zajmie się wybrane w przetargu konsorcjum dwóch firm: Renovatorium z Krakowa i Veridian z Warszawy. Data rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że muszą się one zakończyć do 30 czerwca, by na początku lipca - gdy w Krakowie odbywać się będzie 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, z udział blisko 2 tys. uczestników z całego świata - wieszcz wyglądał jak nowy.

Podczas prac pomnik będzie otoczony rusztowaniami.

Pomnik długo czekał na renowację

Będzie to pierwsza od niemal 20 lat kompleksowa renowacja pomnika Mickiewicza w Krakowie. Podczas jego remontu w 1998 r. metalowe części pomnika były czyszczone miazgą z łupków orzechów arachidowych, co było wówczas technologią innowacyjną. Obecnie jest ona często stosowana przy tego rodzaju pracach.

W 2016 r. kompleksową konserwację przeszedł Pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki.

Pomnik Adama Mickiewicza, dłuta Teodora Rygiera, odsłonięto w 1898 roku. Na wysokim cokole znajduje się figura poety, a poniżej na stopniach u jego stóp umieszczone zostały postacie symbolizujące: Ojczyznę, Naukę, Męstwo i Poezję. Na cokole widnieje dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród". Architektoniczną dekorację wokół pomnika zaprojektował Tadeusz Stryjeński.

W 1940 roku pomnik zburzyli Niemcy. Z odnalezionych po wojnie fragmentów zrekonstruowano go w 1955 roku i odsłonięto w 100. rocznicę śmierci poety. Pomnik jest ulubionym miejscem spotkań krakowian i turystów, którzy chętnie umawiają się "pod Adasiem". Na stopniach pomnika uczestnicy Konkursu Szopki Krakowskiej ustawiają swoje dzieła, a co roku, 24 grudnia, w dniu imienin wieszcza, krakowskie kwiaciarki składają u jego stóp kwiaty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.