Pomnik Bolesława III Krzywoustego stanął w Płocku

Na nadwiślańskiej skarpie w Płocku odsłonięto i poświęcono w piątek pomnik urodzonego w tym mieście księcia Bolesława III Krzywoustego (1086-1138), władcy Polski. Autorem wykonanego w piaskowcu monumentu jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.
Pomnik Bolesława III Krzywoustego stanął w Płocku
Pomnik, przedstawiający Bolesława III Krzywoustego na wierzchowcu w asyście sześciu zbrojnych wojów, stanął na wzgórzu, z którego książę, jak przed wiekami, spogląda na Wisłę i rozległą dolinę rzeki.

Bolesław III Krzywousty panował w latach 1107-1138. Płock, podobnie jak w czasach jego ojca - Władysława I Hermana (ok. 1043-1102), był wówczas stolicą Polski i ulubioną rezydencją obu władców.

"W historii każdego miasta są ludzie, którzy na trwale wpisują się w jego historię, tworzą ją i zmieniają. Taką wyjątkową postacią, która zbudowała wielkość naszego stołecznego, książęcego miasta był Bolesław III Krzywousty" - powiedział podczas uroczystości prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Prezydent Płocka odsłonił pomnik wraz z Marianem Wilkiem z obywatelskiego komitetu budowy monumentu.

"Bolesław III Krzywousty, najwybitniejszy płocczanin, to władca Polski o wielkich zasługach dla naszej państwowości, w tamtym trudnym okresie zmagania o jej trwanie" - podkreślił Wilk. Dodał, że książę był "jednym z największych polskich wojowników i wodzów".

"Wystawienie pomnika płocczaninowi wszechczasów, w jego grodzie nad Wisłą, w 874 lata od jego śmierci, to spełnienie pragnień wielu pokoleń. Oby ten monument stał się wzorem zachowań patriotycznych, oby umacniał dumę i godność Polaków" - powiedział Wilk.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli mieszkańcy miasta, w tym najmłodsi, a także Płocka Drużyna Kusznicza w historycznych strojach, nawiązujących do średniowiecznej tradycji rycerskiej.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE