PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik MO i SB przeniosą do Rudy Śląskiej

  • PAP    17 czerwca 2010 - 19:20

Pomnik w hołdzie poległym funkcjonariuszom MO i SB w Ostródzie może trafić do Muzeum PRL w Rudzie Śląskiej. Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski zgodził się na rozbiórkę i bezpłatne przekazanie monumentu na Śląsk.
O pomniku było głośno w lutym tego roku, gdy władze Ostródy chciały przerobić pomnik MO i SB na pomnik bitwy grunwaldzkiej w związku z obchodzoną w tym roku 600-letnią rocznicą największej bitwy średniowiecza.

Według pomysłodawców na pomniku zainstalowana miała zostać tablica z napisem "Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej 15 VII 1410 - 15 VII 2010 - Praojcom na chwałę w 600. rocznicę - Mieszkańcy Ostródy". Sam pomnik wymagał niewielkiej przeróbki - orłu na cokole należało tylko nałożyć koronę.

Mimo, iż władze Ostródy przekonywały wówczas, iż nie jest to pomnik tylko bezimienna budowla, bo nie ma już na nim tablicy w hołdzie funkcjonariuszom MO i SB, radni miejscy nie zgodzili się na przeróbkę pomnika. Kiedy już wydawało się, że pomnik pozostanie w niezmienionej formie w Ostródzie z pomysłem zabrania go do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej wyszedł komitet honorowy tej placówki.

Jak wyjaśniła rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek, aby tak się stało potrzebne były jeszcze opinie wojewody warmińsko-mazurskiego i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która ostatecznie wyraziła zgodę na rozbiórkę pomnika. Pomnik po rozbiórce trafi do Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.