PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik Ofiar Katynia stanie w Mostach

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski    30 stycznia 2010 - 07:43
Pomnik Ofiar Katynia stanie w Mostach

Z projektem zapoznała się Rada Miasta Kielce. Budowę objął patronatem prezydent Lech Kaczyński.
Idea wybudowania gigantycznego pomnika Ofiar Katynia w Mostach nabiera kształtu. Radni i mieszkańcy gminy Chęcin pomysłowi sprzyjają.

Projekt monumentu, który zrodził się w Krakowie, przypomina chińską armię terakotową – 21 857 betonowych cokołów, na których staną nieco większe od człowieka figury. Każda opatrzona tabliczką z imieniem, nazwiskiem, stopniem wojskowym ofiary sowieckiej zbrodni. Koszt każdej rzeźby wyniesie od 5 do 6 tys. zł. Konfiguracja terenu ma stworzyć możliwość obejrzenia całości z odpowiedniej perspektywy.

Odpowiedni grunt na projekt znalazł się w miejscowości Mosty w gminie Chęciny, nieopodal ruin słynnego zamku. Gmina przekaże około około 30 hektarów.

Stanisław Drabczyński, krakowski architekt, pomysłodawca pomnika i członek Fundacji Pomnik Ofiar Katynia, uznał teren za idealny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • normaliusz, 2010-02-01 08:38:54

    Pomysł jest bez sensu.Po pierwsze forma jest nie do przyjęcia.Te rozmiary pomnika??? po co? komu to potrzebne.Czy musi zajmować 30 hektarów i na wzór armii chińskiej? Nie wystarczy jedna bryła i wypisanie imion i nazwisk? Czyżby pomysłodawca chciał "przebić" pomnik pamięci w Jedwab...nem? tylko po co? Mam nadzieję, że Rodziny Katyńskie nie dopuszczą do postawienia go w proponowanej formie.  rozwiń
  • RSA sanok, 2010-01-31 18:05:42

    popieram. popatrzcie, jak zadziwiająco ochoczo zgadza się na patronat "nasz" prezydencik kaczynski. panie kaczynski, dlaczego tego samego nie robi pan z uczczeniem ofiar mordów na Kresach Wschodnich dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich? kto panu płaci, banda juszczenki, czy ...amerykanie?  rozwiń