Pomnik Ofiar Katynia stanie w Mostach

  • Przegląd prasy/Dziennik Polski
  • 30-01-2010
  • drukuj
Z projektem zapoznała się Rada Miasta Kielce. Budowę objął patronatem prezydent Lech Kaczyński.
Pomnik Ofiar Katynia stanie w Mostach

Idea wybudowania gigantycznego pomnika Ofiar Katynia w Mostach nabiera kształtu. Radni i mieszkańcy gminy Chęcin pomysłowi sprzyjają.

Projekt monumentu, który zrodził się w Krakowie, przypomina chińską armię terakotową – 21 857 betonowych cokołów, na których staną nieco większe od człowieka figury. Każda opatrzona tabliczką z imieniem, nazwiskiem, stopniem wojskowym ofiary sowieckiej zbrodni. Koszt każdej rzeźby wyniesie od 5 do 6 tys. zł. Konfiguracja terenu ma stworzyć możliwość obejrzenia całości z odpowiedniej perspektywy.

Odpowiedni grunt na projekt znalazł się w miejscowości Mosty w gminie Chęciny, nieopodal ruin słynnego zamku. Gmina przekaże około około 30 hektarów.

Stanisław Drabczyński, krakowski architekt, pomysłodawca pomnika i członek Fundacji Pomnik Ofiar Katynia, uznał teren za idealny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Pomysł jest bez sensu.Po pierwsze forma jest nie do przyjęcia.Te rozmiary pomnika??? po co? komu to potrzebne.Czy musi zajmować 30 hektarów i na wzór armii chińskiej? Nie wystarczy jedna bryła i wypisanie imion i nazwisk? Czyżby pomysłodawca chciał "przebić" pomnik pamięci w Jedwab...nem? tylko po co? Mam nadzieję, że Rodziny Katyńskie nie dopuszczą do postawienia go w proponowanej formie. rozwiń

normaliusz, 2010-02-01 08:38:54 odpowiedz

popieram. popatrzcie, jak zadziwiająco ochoczo zgadza się na patronat "nasz" prezydencik kaczynski. panie kaczynski, dlaczego tego samego nie robi pan z uczczeniem ofiar mordów na Kresach Wschodnich dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich? kto panu płaci, banda juszczenki, czy ...amerykanie? rozwiń

RSA sanok, 2010-01-31 18:05:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE