PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik radzieckich żołnierzy w Częstochowie bez sierpa i młota

  • PAP    14 maja 2014 - 13:30

- Z pomnika żołnierzy radzieckich w Częstochowie zdemontowany zostanie sierp i młot. Pozytywną opinię w tej sprawie wyraziły Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Śląski Urząd Wojewódzki - poinformował rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie.
O usunięcie symboli sierpa i młota z pomnika czerwonoarmistów w Częstochowie apelowały od kilku miesięcy - jak powiedział rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj - "różne organizacje społeczne". Jedną z nich jest Stowarzyszenie Solidarność i Niezawisłość, według którego sierp i młot jest "jednoznacznym symbolem totalitarnego ustroju komunistycznego".

"Opieka nad miejscami pamięci to zadanie zlecone przez wojewodę a sprawy związane z ochroną miejsc pamięci koordynuje Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dlatego zwróciliśmy się do nich w tej sprawie z prośbą o opinię. Rada pozytywnie zaopiniowała propozycję zdemontowania sierpa i młota. Urząd Wojewódzki również wyraził zgodę" - powiedział Tutaj.

W piśmie skierowanym do Urzędu Miasta w Częstochowie, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poinformowała, że wyraża zgodę "na usunięcie symboli komunistycznych sierpa i młota" z pomnika. "Obecnie praktykuje się na obiektach, na których pochowano żołnierzy Armii Czerwonej zastępowanie znaków minionego ustroju symbolem gwiazdy, właściwym dla tej armii. W przypadku obiektu w Częstochowie symbol ten istnieje już na pomniku i powinien zostać zachowany" - napisała Rada w odpowiedzi skierowanej do częstochowskiego urzędu.

Demontaż symboli sierpa i młota odbędzie się, jak informuje urząd, podczas bieżącego remontu pomnika, planowanego na sierpień lub wrzesień.

Pomnik żołnierzy radzieckich znajduje się na cmentarzu Kule, jednym z największych cmentarzy w Częstochowie. Powstał w 1945 roku. Jest to rodzaj obelisku o wys. ok. 7 m wokół, którego znajdują się postaci trzech żołnierzy radzieckich. Wieńczy go gwiazda. Tuż pod nią znajdują się symbole sierpa i młota.

Na cmentarzu są liczne mogiły żołnierzy, którzy zginęli w styczniu 1945 roku podczas wkraczania do Częstochowy. "Pochowanych zostało tutaj 1418 żołnierzy Armii Czerwonej. 974 nazwiska udało się zidentyfikować, pozostali są pochowani w mogiłach zbiorowych" - powiedział kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego dr Juliusz Sętowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.