Pomnik upamiętniający żołnierzy "Kolegium A" odsłonięto w Warszawie

Uroczystość odsłonięcia pomnika honorującego żołnierzy i dowódców oddziału dyspozycyjnego A warszawskiego Kedywu AK oraz twórcę jednostki, dr. Józefa Rybickiego odbyła się w piątek na warszawskim Żoliborzu.

"Jestem dumna, że jako prezydent Warszawy mogę odsłonić ten pomnik wraz z żołnierzami oddziału Kolegium A. Będzie on przypominał mieszkańcom Warszawy nie tylko o poległych tysiącach bohaterów z czasów Powstania, ale również o tych, którzy przeżyli szykany w powojennej rzeczywistości" - powiedziała podczas uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj też: Spór o pomnik upamiętniający Armię Czerwoną

Powojenne losy dr. Józefa Rybickiego "Andrzeja", który stanął przed sądem ludowym w 1947 r. i za swoją działalność w Armii Krajowej został skazany na 9 lat więzienia, przedstawił profesor Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

W uroczystości wzięli udział kombatanci oddziału Kedyw "Kolegium A": Stanisław Likiernik, Bolesław Górecki i Stanisław Aronson.

"To nie była zwyczajna jednostka. Nie było wojska, stukania obcasami, wydawania komend i stopni. Kolegium A było po prostu grupą kumpli, w większości z tej samej szkoły, którzy wspólnie walczyli o swoje miasto" - powiedział Likiernik, który brał udział w akcji "Pol".

15 czerwca 1944 roku jednostka zlikwidowała SS-Obersturmfuehrera Herberta Junka (komendanta więzienia Pawiak w latach 1942-43). W miejscu tego wydarzenia, u zbiegu ulic Krasińskiego i Czarnieckiego stanął w piątek pamiątkowy obelisk.

"Przejęli magazyny wojskowe na ulicy Stawki i zdobyli żywność dla wielu mieszkańców okupowanej Warszawy" - powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE