Pomnik z 1965 roku pozostanie na swoim miejscu?

Klub Radnych SLD wniesie na wrześniową sesję rady miejskiej Koszalina projekt uchwały ws. pozostawienia w dotychczasowym miejscu wzniesionego w 1965 roku pomnika "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy".
Pomnik z 1965 roku pozostanie na swoim miejscu?

Stojący na głównym placu miasta - Rynku Staromiejskim - monument ma być w ramach przygotowywanej przez władze Koszalina rewitalizacji przeniesiony do parku przy amfiteatrze. Lewica protestuje przeciwko temu od lipca br.

Jej działacze pisali do związanego z Platformą Obywatelską prezydenta Piotra Jedlińskiego listy w tej sprawie i zorganizowali manifestację, w której udział wzięło ok. 200 osób.

Czytaj też: Bronili pomnika w Koszalinie

Projekt uchwały to najnowsza inicjatywa lewicy. Szefowie koszalińskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Adam Ostaszewski oraz Unii Pracy Grzegorz Andrzej Niski poinformowali o niej w środę na konferencji prasowej.

W projekcie napisano m.in., że "Rada Miejska apeluje do Prezydenta Miasta Koszalina o zmianę decyzji i pozostawienie pomnika Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy w dotychczasowym miejscu.

Rada Miejska stwierdza, że pomnik ten to symbol miasta, świadectwo naszej tożsamości historycznej na tych ziemiach, który powstał w całości ze składek społecznych. Poświęcony został w hołdzie polskim zmaganiom o Pomorze oraz osadnikom".

Lewica zorganizuje również obywatelską debatę na temat pomnika. Ma się ona odbyć 18 września w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Cały czas zbierane są podpisy także pod petycją do prezydenta miasta w sprawie pozostawienia monumentu na dotychczasowym miejscu.

Podpisów tych - jak poinformował w środę Adam Ostaszewski - zebrano już blisko 3 tysiące. Mają być one przekazane prezydentowi na wrześniowej sesji rady.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE