PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik z 1965 roku pozostanie na swoim miejscu?

  • PAP    12 września 2012 - 15:42
Pomnik z 1965 roku pozostanie na swoim miejscu?

Klub Radnych SLD wniesie na wrześniową sesję rady miejskiej Koszalina projekt uchwały ws. pozostawienia w dotychczasowym miejscu wzniesionego w 1965 roku pomnika "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy".
Stojący na głównym placu miasta - Rynku Staromiejskim - monument ma być w ramach przygotowywanej przez władze Koszalina rewitalizacji przeniesiony do parku przy amfiteatrze. Lewica protestuje przeciwko temu od lipca br.

Jej działacze pisali do związanego z Platformą Obywatelską prezydenta Piotra Jedlińskiego listy w tej sprawie i zorganizowali manifestację, w której udział wzięło ok. 200 osób.

Czytaj też: Bronili pomnika w Koszalinie

Projekt uchwały to najnowsza inicjatywa lewicy. Szefowie koszalińskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Adam Ostaszewski oraz Unii Pracy Grzegorz Andrzej Niski poinformowali o niej w środę na konferencji prasowej.

W projekcie napisano m.in., że "Rada Miejska apeluje do Prezydenta Miasta Koszalina o zmianę decyzji i pozostawienie pomnika Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy w dotychczasowym miejscu.

Rada Miejska stwierdza, że pomnik ten to symbol miasta, świadectwo naszej tożsamości historycznej na tych ziemiach, który powstał w całości ze składek społecznych. Poświęcony został w hołdzie polskim zmaganiom o Pomorze oraz osadnikom".

Lewica zorganizuje również obywatelską debatę na temat pomnika. Ma się ona odbyć 18 września w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Cały czas zbierane są podpisy także pod petycją do prezydenta miasta w sprawie pozostawienia monumentu na dotychczasowym miejscu.

Podpisów tych - jak poinformował w środę Adam Ostaszewski - zebrano już blisko 3 tysiące. Mają być one przekazane prezydentowi na wrześniowej sesji rady.

<!-- pagebreak //-->

Mimo tych działań ratusz dotychczas nie zmienił planów dotyczących przebudowy Rynku Staromiejskiego. Jak powiedział w środę PAP zastępca rzecznika Urzędu Miejskiego w Koszalinie Grzegorz Śliżewski, rewitalizacja placu ma być przeprowadzona w oparciu o przyjętą koncepcję, która przewiduje przeniesienie monumentu.

Ratusz również organizuje debatę na ten temat. Ma się ona odbyć 17 września. Będzie w niej uczestniczył wybrany w przetargu na koncepcję przebudowy placu poznański architekt Jacek Bułat.

Rewitalizacja Rynku Staromiejskiego ma według wstępnych szacunków kosztować ok. 10 mln zł, rozpocząć się w przyszłym roku i zakończyć w roku 2014.

Inwestycja ma polegać m.in. na przebudowie elewacji frontowej ratusza, budowie podświetlanej fontanny o pow. 300 m kw. i obiektu usługowego z galerią sztuki, lokalem gastronomicznym i zadaszoną sceną z zapleczem.

Pomnik, o którego pozostawienie zabiega lewica, tworzą trzy pionowe betonowe słupy o wysokości 10 metrów, połączone opaską z płaskorzeźbą piastowskiego orła i napisem "Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy".

Przed monumentem znajduje się płyta z napisem "XX rocznica wyzwolenia Koszalina 4 III 1965 r." i płaskorzeźba z herbem Koszalina - księciem Bogusławem X na koniu.

W 25-osobowej Radzie Miejskiej Koszalina ponad połową głosów dysponuje PO. SLD ma tylko 5 radnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.