PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomoc na rekultywację zdegradowanych gleb

  • JL    18 maja 2010 - 09:01
Pomoc na rekultywację zdegradowanych gleb

Dziesięć małopolskich gmin otrzyma od samorządu województwa w sumie 500 tys. zł na rekultywację gleb zdegradowanych przez powódź w 2009 r.
Pieniądze dostaną gminy: Radgoszcz, Olesno, Szczucin, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Mędrzechów, Radłów, Bolesław, Żabno i Borzęcin. Były one najbardziej poszkodowane w ubiegłorocznej powodzi.

Podstawą do wskazania samorządów, którym udzielona została pomoc, była zweryfikowana przez wojewodę lista gmin wraz z wykazem szkód stanowiących powyżej 30 proc. powierzchni gospodarstwa. Wielkość dotacji jest proporcjonalna do powierzchni gleb zdegradowanych. Dodatkowe 500 tys. zł jest zarezerwowana również dla tych samych gmin w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Intensywne opady w ubiegłym roku spowodowały długotrwałe zaleganie wody i lokalne powodzie. Przyczyniło się to do skażenia sanitarnego gleby, bo dostały się do niej nieczystości z szamb, instalacji oczyszczalni ścieków, śmieci i nieczystości z licznych nielegalnych wysypisk odpadów. Przyczyną degradacji gleb było również wymywanie i zakwaszanie.

W tym roku może być podobnie. Wskutek intensywnych deszczy zagrożone są te same miejsca co w 2009 r. 70 proc. gruntów w gminie Szczucin może znaleźć się pod wodą. Wójt gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk przewiduje, że jedna trzecia upraw będzie zniszczona. Wiele pól w gminie Mędrzechów nie zostało obsianych, bo gleba była zbyt mokra. Wójt Olesna Witold Morawiec podkreśla, że pola na terenie prawie całej gminy są podtopione lub zalane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.