PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: Apel do premiera o wycofanie się z przejęcia Lotosu przez Orlen

  • aw/PAP    1 marca 2018 - 15:13
Pomorskie: Apel do premiera o wycofanie się z przejęcia Lotosu przez Orlen
Marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Paweł Adamowicz mówią "nie" wchłonięciu Lotosu przez Orlen (fot.twitter.com/PomorskieEU)

Prezydent Gdańska i marszałek województwa apelują do premiera o „wycofanie się z pomysłu nieprzemyślanego i złego w skutkach przejęcia” Grupy Lotos przez PKN Orlen. List w tej sprawie w czwartek (1 marca) ma być skierowany do prezesa Rady Ministrów.
  • PKN Orlen w komunikacie we wtorek poinformował, że spółka i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu.
  • Cytowany w komunikacie prasowym prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podał, że proces konsolidacyjny "potrwa około roku".
  • Paweł Adamowicz i Mieczysław Struk zaapelowali do samorządowców, przedsiębiorców, mieszkańców, by bronili Grupy Lotos.

"Ze zdumieniem i niepokojem przyjęliśmy informacje o planowanym przejęciu Grupy Lotos przez PKN Orlen. Jako samorządowcy z Gdańska i Pomorza wiemy, jakie znaczenie dla regionu ma nowoczesny i samodzielny koncern, którego rozwój od lat jest naszą dumą" - czytamy we wstępie listu do premiera Mateusza Morawieckiego podpisanego przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i marszałka województwa Mieczysława Struka.

Podczas konferencji prasowej w czwartek (1 marca) przed siedzibą Grupy Lotos w Gdańsku prezydent Gdańska podkreślił, że "będziemy bronili integralności Lotosu tak, jak to czyniliśmy w czasie rządów SLD, rządów AWS i za czasów pierwszego PiS, ale też za czasów PO i PSL, kiedy takie pomysły także pojawiały się".

Adamowicz zwrócił uwagę, że "nie mamy żadnych przesłanek by wierzyć, że ta decyzja o połączeniu ma jakiekolwiek uzasadnienie ekonomiczne, jakąś głębszą myśl gospodarczą". Ocenił, że "jest to fuzja dla fuzji, po prostu ktoś lubi duże przedsiębiorstwa (…) natomiast nie ma żadnego pomysłu na przyszłość".

W liście prezydent Gdańska i marszałek województwa zwrócili uwagę, że "w przypadku przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen oznaczać to będzie zwolnienia i redukcję miejsc pracy".

"Przejęcia wiążą się również ze zmianą siedziby przejmowanych spółek, co w omawianej sytuacji oznaczać będzie utratę znaczących dochodów budżetowych z tytułu udziału w podatku CIT, który dla samego Gdańska w 2017 roku wyniósł prawie 22 mln zł, a dla Pomorza 60 mln zł" - czytamy w liście.

Podczas konferencji prasowej marszałek Mieczysław Struk podkreślił, że "to żądna hucpa wobec obecnego obozu władzy". Przekonywał, że Lotos jest "absolutną podstawą gospodarki pomorskiej".

Adamowicz i Struk apelowali do samorządowców, przedsiębiorców, mieszkańców, by bronili Grupy Lotos. "Tylko obywatelski, głośny sprzeciw może otrzeźwić politycznych decydentów (…)" - ocenił Adamowicz. 

Przypomnijmy, że sprawa połączenia Orlenu i Lotosu będzie tematem zwołanej na jutro 2 marca nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańsk. - Jest to bardzo szkodliwa decyzja (połączenia spółek – przyp. red.) zarówno dla naszego miasta, jak i całego regionu pomorskiego - tymi słowami radny PO Piotr Borawski uzasadniał konieczność zwołania nadzwyczajnej sesji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.