PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie kąpieliska już bez sinic

  • PAP    10 lipca 2012 - 15:28
Pomorskie kąpieliska już bez sinic

Po ponownych badaniach wody powiatowi inspektorzy sanitarni otworzyli we wtorek wszystkie - zamknięte w piątek z powodu sinic - kąpieliska w Trójmieście. Nie ma też przeciwwskazań do kąpieli na innych plażach nad Zatoką Gdańską oraz nad otwartym morzem.
O zniknięciu sinic z wód przybrzeżnych i otwarciu pomorskich kąpielisk poinformowali przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Większość trójmiejskich kąpielisk oraz niektóre poza Trójmiastem, zostały zamknięte w piątek po tym, jak powiatowi inspektorzy sanitarni stwierdzili obecność sinic w wodach przybrzeżnych. Tego dnia zamknięto wszystkie cztery kąpieliska w Sopocie, cztery z siedmiu kąpielisk w Gdańsku oraz trzy z czterech kąpielisk w Gdyni.

Mimo zniknięcia sinic i otwarcia kąpielisk, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku przypomina, że w każdej chwili mogą pojawić się one w wodach Zatoki Gdańskiej czy nad otwartym morzem. "Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnień skóry oraz dolegliwości ze strony układu oddechowego i pokarmowego, nie należy korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach" - zaapelowali epidemiolodzy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Stacji.

Sinice (cyjanobakterie) zalicza się do najstarszych i najprostszych organizmów na Ziemi. W przeszłości były uważane za glony. Wiadomo już, że należą do królestwa bakterii. Do "zakwitu" sinic dochodzi często przy dużym nasłonecznieniu, stojącej wodzie i wysokiej temperaturze. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.