PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie na czele

  • AZA    23 lutego 2011 - 21:15

Od lutego województwo pomorskie może szczycić się pierwszym miejscem na liście produktów tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Producenci żywności z naszego regionu zarejestrowali już 113 wyrobów.
W styczniu i lutym na listę zostały wpisane: kaszubski kuch marchewny, wieprzowina w słojach z Żuław, szmurowana (czyli duszona na wędzonce) kapusta, pierśnik dębogórski, powiślańska śliwka w occie, kukle kaszubskie i gołąbki z pęczaku z grzybami.

Województwo pomorskie wysforowało się na pierwsze miejsce na liście. Goni je województwo śląskie (111 produktów), trzecie miejsce zajmuje Podkarpacie (95 pozycji). Stawkę zamykają lubuskie i zachodniopomorskie (po 10 produktów na liście).

Lista produktów tradycyjnych jest podzielona na 10 kategorii: sery i inne produkty mleczne, mięso świeże oraz produkty mięsne, produkty rybołówstwa, w tym ryby, orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce (przetworzone i nie), wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze (masło, margaryna itp.), miody, gotowe dania i potrawy, napoje (alkoholowe i bezalkoholowe) i inne produkty.

Przyjmowanie i weryfikacja wniosków o wpis na listę należą do marszałków województw, którzy za pośrednictwem odpowiednich departamentów przesyłają następnie wnioski do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Produkt może zgłosić każdy wytwórca – i przedsiębiorstwo, i osoba prywatna, i stowarzyszenie. Wiele produktów zgłaszają koła gospodyń wiejskich. Jednak nie każdy wyrób może znaleźć się na liście. Jednym z warunków jest udowodnienie, że dana receptura jest wykorzystywana niezmiennie od co najmniej 25 lat i wykonywana przy użyciu tych samych tradycyjnych metod. Na poparcie swojego wniosku warto zacytować źródła historyczne, w których zgłaszany produkt jest wymieniany i opisywany, przedstawić kserokopie starych etykiet lub kart z oryginalnym przepisem. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.