PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie: program zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu

  • PAP/MN    8 września 2016 - 18:50
Pomorskie: program zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaapelował do samorządowców o współpracę w realizacji projektu (fot. wikipedia)

• Pomorskie planuje utworzenie stref przemysłowych o łącznej powierzchni minimum 70 ha, opracowanie systemu zachęt inwestycyjnych oraz działania promocyjne w zakresie określonych branż.
• To cele projektu „Invest in Pomerania 2020”, mającego zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną regionu.
• Wartość projektu wynosi ponad 195 mln zł, z czego ok. 113 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE. Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2016 r. i potrwa do czerwca 2023 roku.
Podczas spotkania w czwartek (8 września) w Gdańsku dyrektor regionalnej inicjatywy Invest in Pomerania Marcin Piątkowski wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. utworzenie w regionie co najmniej trzech stref przemysłowych o łącznej powierzchni minimum 70 ha, opracowanie regionalnego systemu zachęt inwestycyjnych oraz działania promocyjne kierowane do inwestorów z określonych branż.

Tłumaczył, że planowane strefy przemysłowe mają stać się - jak to określił - "zalążkiem do dalszego rozwoju obszarów położonych w sąsiedztwie". Na przygotowanie terenów przemysłowych, m.in. ich uzbrojenie, ma być przeznaczone 126 mln zł. Na obszarach dogodnie zlokalizowanych (wzdłuż głównych korytarzy transportowych) mają powstać w pełni uzbrojone, wielkopowierzchniowe tereny inwestycyjne. Piątkowski zaznaczył, że struktura właścicielska potencjalnych terenów nie ma znaczenia. "Można zgłaszać tereny należące do samorządu, tereny prywatne i należące do strefy ekonomicznej; powstanie lista dostępnych w regionie działek, które będą oceniane pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej" - wyjaśnił. Koszty uzbrojenia w 35 proc. mają być dofinansowane w ramach programu.

Czytaj też: Zachodniopomorskie: Targi Rolne "Agro Pomerania" w Barzkowicach

"Chcemy stworzyć unikalny w skali kraju system wsparcia regionalnego, w którym pomoc oferowana byłaby przede wszystkim potencjalnym pracownikom, a pośrednio też firmom" - powiedział Piątkowski. Zakłada się, że w ciągu ośmiu lat realizacji projektu wsparcie otrzymałoby 750 firm i 1,2 tys. osób, m.in. poprzez system szkoleń. "Będziemy na rynek pracy dostarczać pracowników o kompetencjach odpowiadających zapotrzebowaniu przedsiębiorców" - dodał. Na ten cel zaplanowano 17,5 mln zł.

Natomiast 150 wydarzeń inwestycyjnych przewiduje plan działań promocyjnych skierowanych do wybranych branż uznanych za kluczowe dla regionu. Zaliczono do nich m.in. IT, usługi dla biznesu, elektronikę, logistykę, biotechnologię, sektor morski i turystykę. Działania promocyjne mają być prowadzone głównie w krajach skandynawskich, USA, Niemczech, Japonii i Korei. Na promocję inwestycyjną ma być przeznaczone prawie 52 mln zł.

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z części województwa, z Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Do końca września planuje się jeszcze pięć spotkań z samorządowcami z innych regionów Pomorskiego.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza, Piotr Ciechowicz zwrócił się z prośbą do samorządowców o przygotowanie inwentaryzacji terenów inwestycyjnych na swoim obszarze. "Chcemy mieć pełną bazę terenów inwestycyjnych w województwie" - dodał.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaapelował do samorządowców o współpracę w realizacji projektu. "W wielu przypadkach inwestorzy wybierają mniejsze ośrodki, Lębork, Słupsk, Pruszcz Gdański, Pelplin i wcale nie muszą koncentrować się w Trójmieście" - dodał. "Budujmy dobrą koalicję na rzecz przyciągania inwestorów polskich i zagranicznych" - dodał.

Czytaj też: Jest pierwsza w Polsce strategia rozwoju dla obszarów wiejskich

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.