Pomorskie z tradycyjnymi nazwami kaszubskimi

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało mapę regionu, na której – obok polskich – umieszczono kaszubskie nazwy miejscowości, gór, jezior i rzek.
Pomorskie z tradycyjnymi nazwami kaszubskimi
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało mapę regionu z kaszubskimi nazwami miejscowości, jezior i rzek. Fot. Pixabay.com

Mapę będą mogły bezpłatnie otrzymać szkoły w Pomorskiem, w których nauczany jest język kaszubski.

– Jednym z powodów wydania tej mapy była chęć upowszechnienia tradycyjnych, używanych od dawna, kaszubskich nazw. Właśnie dlatego chcemy, by mapy trafiły bezpłatnie do szkół – mówi Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Nad poprawnością nazw, które pojawiły się na mapie, czuwała Rada Języka Kaszubskiego, w skład której wchodzą m.in. językoznawcy specjalizujący się w tej dziedzinie wiedzy.

Od 2008 roku tradycyjne kaszubskie nazwy spotkać można – obok polskich – na tablicach przy wjazdach do wielu pomorskich miejscowości. Uchwały w tych sprawach podejmowane są, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, przez władze gminne. Gdy samorząd podejmie stosowną uchwałę, kierowana jest ona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Specjaliści wyznaczeni przez resort badają, czy dana nazwa jest poprawna, rzeczywiście używana od dawna itp. Po akceptacji ekspertów, minister wpisuje daną nazwę do rejestru gmin z dodatkowymi nazwami. Wówczas kaszubską nazwę można, na koszt resortu, umieścić obok polskiej na tablicach wjazdowych – wyjaśnia Łukasz Grzędzicki.

Z roku na rok rośnie liczba gmin, które decydują się na wprowadzenie dodatkowych kaszubskich nazw i dziś takie tablice znajdują się przy wjazdach do około tysiąca miejscowości położonych na terenie 23 pomorskich gminach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.