PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomorskie z tradycyjnymi nazwami kaszubskimi

  • PAP/JL    20 czerwca 2016 - 10:35
Pomorskie z tradycyjnymi nazwami kaszubskimi

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało mapę regionu z kaszubskimi nazwami miejscowości, jezior i rzek. Fot. Pixabay.com

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wydało mapę regionu, na której – obok polskich – umieszczono kaszubskie nazwy miejscowości, gór, jezior i rzek.




Mapę będą mogły bezpłatnie otrzymać szkoły w Pomorskiem, w których nauczany jest język kaszubski.

– Jednym z powodów wydania tej mapy była chęć upowszechnienia tradycyjnych, używanych od dawna, kaszubskich nazw. Właśnie dlatego chcemy, by mapy trafiły bezpłatnie do szkół – mówi Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Nad poprawnością nazw, które pojawiły się na mapie, czuwała Rada Języka Kaszubskiego, w skład której wchodzą m.in. językoznawcy specjalizujący się w tej dziedzinie wiedzy.

Od 2008 roku tradycyjne kaszubskie nazwy spotkać można – obok polskich – na tablicach przy wjazdach do wielu pomorskich miejscowości. Uchwały w tych sprawach podejmowane są, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, przez władze gminne. Gdy samorząd podejmie stosowną uchwałę, kierowana jest ona do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Specjaliści wyznaczeni przez resort badają, czy dana nazwa jest poprawna, rzeczywiście używana od dawna itp. Po akceptacji ekspertów, minister wpisuje daną nazwę do rejestru gmin z dodatkowymi nazwami. Wówczas kaszubską nazwę można, na koszt resortu, umieścić obok polskiej na tablicach wjazdowych – wyjaśnia Łukasz Grzędzicki.

Z roku na rok rośnie liczba gmin, które decydują się na wprowadzenie dodatkowych kaszubskich nazw i dziś takie tablice znajdują się przy wjazdach do około tysiąca miejscowości położonych na terenie 23 pomorskich gminach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.