PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomosty nad Jeziorką w Konstancinie. Lepszy jeden niż nic

  • konstancin24.eu    24 lipca 2017 - 19:16
Pomosty nad Jeziorką w Konstancinie. Lepszy jeden niż nic
W Konstancinie powstał pierwszy z planowanych trzech pomostów (fot.konstancin24.eu)

Wzdłuż rzeki powstały ścieżki spacerowe, parkowe nadbrzeże zostało uporządkowane, a na wodę wrócili kajakarze. Tereny nad Jeziorką mają uatrakcyjnić nowe pomosty.
• Nad Jeziorką w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Warszawskiej powstał pomost rekreacyjno-widokowy, z którego mogą korzystać zarówno spacerujący, jak i kajakarze. Kosztował 180 tys. złotych.

• Nad rzeką mają powstać jeszcze dwa pomosty - w Parku Zdrojowym oraz przy Hugonówce.

• Jednak z powodu przedłużających się formalności zostaną zbudowane prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku.

 

Miasto postanowiło wesprzeć rozwój turystyki nad Jeziorką. Przed ponad stu laty nad rzeką wypoczywali letnicy i kuracjusze. Były kąpieliska, przystanie dla łódek i ścieżki spacerowe. Co prawda, raczej nie ma szans, że nad Jeziorką znów powstaną plaże, ale od kilku lat trwa ożywienie nadrzecznej turystyki.

Wzdłuż rzeki powstały ścieżki spacerowe, parkowe nadbrzeże zostało uporządkowane, a na wodę wrócili kajakarze. Tereny nad Jeziorką mają uatrakcyjnić nowe pomosty.

Nad rzeką, przy ul. Warszawskiej, między jazem spiętrzającym wodę, a mostem powstał nowy pomost rekreacyjno-widokowy. Drewniana konstrukcja na odnodze rzeki może służyć zarówno kajakarzom, jak i spacerującym, którzy będą mogli z pomostu podziwiać krajobraz.

Pomost jest oświetlony latarniami, znajdują się na nim ławki oraz kosze na śmieci. Budowę planowano od kilku lat i wreszcie urzędnikom udało się ją zrealizować. Pomost kosztował 180 tys. złotych. Nad Jeziorka mają powstać jeszcze dwie podobne konstrukcje, ale prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Urzędnikom plany pokrzyżowały przedłużające się formalności.

Kolejne pomosty tak, ale nie w tym roku

Kolejny pomost w tym roku miał powstać przy ulicy Mostowej, przy Hugonówce. Główne wejście na pomost miało prowadzić przez dwa istniejące filary dawnej bramy wejściowej do willi, obecnej siedziby Konstancińskiego Domu Kultury.

Miał być dość duży, drewniany, zbudowany na stalowych palach, wbitych w wodę. Jednak urzędnicy zaplanowali go z nieco za dużym rozmachem. Okazało się bowiem, że konstrukcja częściowo znalazłaby się na prywatnych gruntach, na co magistrat nie uzyskał zgody właściciela.

"Konieczne jest więc przeprojektowanie tego pomostu, tak by jego lokalizacja znajdowała się wyłącznie na działce będącej własnością Skarbu Państwa" - tak urząd uzasadnia opóźnienie inwestycji. Z uwagi na te komplikacje budowa, która może pochłonąć nawet kilkaset tysięcy złotych, ma się zacząć dopiero w przyszłym roku - jeśli do tego czasu urzędnicy i architekci uporają się z projektem i uzyskają wszystkie niezbędne zgody.

Przedłużają się też prace projektowe i uzgodnienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej i Wydziałem Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Piasecznie, w celu uzyskania decyzji wodno-prawnej umożliwiającej budowę kolejnego, podwójnego pomostu w Parku Zdrojowym, na tzw. stawie Gołąbka. Mają tam powstać dwa, typowo kajakowe pomosty. Do stawu prowadzi odnoga Jeziorki. Będzie mogło tam cumować 12 kajaków. Pomosty będą całkowicie drewniane.

W tym roku urzędnicy mają zamiar dopełnić wszystkich formalności, tak by budowa mogła rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Pomosty mają więc być gotowe przed przyszłorocznym sezonem kajakowym

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.