PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomysł na majówkę - zwiedzamy grodziska

  • PAP    27 kwietnia 2012 - 10:30

Turyści, którzy przyjadą nad Zalew Wiślany podczas majowego weekendu, będą mogli zwiedzać grodziska pruskie niedaleko Tolkmicka. Właśnie oznakowano szlak wiodący wzdłuż pruskich obronnych budowli.
Szlak pieszy wiedzie z Tolkmicka do Wałów Tolkmita, następnie przez Nowinkę, Chojnowo i Święty Kamień.

Jak poinformował archeolog dr Marek Jagodziński Wysoczyzna Elbląska należy tych terenów, gdzie było bardzo dużo grodzisk budowanych przez średniowiecznych mieszkańców - Prusów. "Były to obronne obiekty, z których większość datowana jest na XII i XIII wiek n.e. choć zdarzają się także wcześniejsze, datowane na IX wiek naszej ery" - powiedział dr Jagodziński.

Dodał, że Prusowie budowali swe grodziska w trudno dostępnym terenie, korzystając z naturalnego ukształtowania terenu. Budowle obronne lokalizowane były w pobliżu wąwozów i strumieni płynących głębokimi korytarzami. Wytyczano więc drogi, którymi można było dotrzeć do grodzisk. Jak zaznaczył dr Jagodziński w pobliżu Tolkmicka istnieje dwukilometrowy odcinek starej drogi.

Dodał również, że już przed wojną dostrzeżono atrakcyjność pozostałości grodzisk pruskich i wyznaczano w terenie punkty widokowych, z których można było oglądać te obiekty. Natomiast obecnie, władze samorządowe czy stowarzyszenia lokalne chcąc przyciągnąć turystów, wytyczają szlaki piesze czy rowerowe wiodące starymi drogami przy grodziskach pruskich.

Jak powiedział dr Jagodziński po budowlach obronnych zachowały się wały, fosy, majdany. "Są one wyraźnie czytelne w terenie i widać że powstały w wyniku działalności człowieka" - podkreślił.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.