PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 10 tys. osób obejrzało już Rynek Galicyjski

  • PAP    26 września 2011 - 10:36
Ponad 10 tys. osób obejrzało już Rynek Galicyjski

Ponad 10 tys. turystów obejrzało w pierwszym tygodniu po otwarciu replikę Rynku Galicyjskiego w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
„Jesteśmy pozytywnie zaskoczeni zainteresowaniem, jakim cieszy się odtworzone centrum małego podkarpackiego miasta z drugiej połowy XIX wieku. Odwiedzają nas wycieczki i turyści indywidualni z całej Polski. Nie brakuje także gości z zagranicy, m.in. ze Słowacji, Węgier czy Ukrainy” – powiedział dyrektor muzeum Jerzy Ginalski.

Replika Rynku Galicyjskiego pokazuje jego funkcje społeczne, gospodarcze i kulturowe. Wokół wybrukowanego kocimi łbami liczącego 5,5 tys. m kw. placu stoi 26 drewnianych budynków. Nie jest to rekonstrukcja wybranego miasta ani przypadkowy zestaw zachowanych domów. Rynek Galicyjski stanowi syntezę dawnych miasteczek, charakterystycznych dla południowo-wschodniej Polski.

W skansenie znalazły się repliki domów z 13 miejscowości Podkarpacia. Są m.in. karczma, poczta, urząd gminy, apteka, sklep, trafika-monopol, warsztat ślusarsko-kowalski oraz zakłady: stolarski, fryzjerski, krawiecki, szewski, zegarmistrzowski i fotograficzny.

„Obiekty zostały wyposażone w odpowiednie meble, sprzęty i urządzenia dające zwiedzającym pełny obraz życia, pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka – Polaków, Żydów i Ukraińców. Sklep, karczma z kręgielnią i warsztaty produkcyjne funkcjonują normalnie” – zaznaczył Ginalski.

Projekt zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Kosztował ponad 20 mln zł, dofinansowanie unijne stanowi prawie 12 mln zł.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku powstało w 1958 roku. Zgromadzono w nim ponad 150 obiektów charakterystycznych dla budownictwa w południowo-wschodniej Polsce. Najstarszy zabytek – chałupa z Dąbrówki koło Sanoka – pochodzi z 1681 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mario, 2011-09-29 19:31:52

    Dodajcie obiekt do serwisu 101wycieczek.pl świetnie zrobiona baza i bardzo sympatyczna wyszukiwarka atrakcji. Pozdrawiam