PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 13 mln podróżnych na podkarpackich przejściach granicznych w 2017 r.

  • aw/PAP    18 stycznia 2018 - 15:25
Ponad 13 mln podróżnych na podkarpackich przejściach granicznych w 2017 r.
Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej podsumował efekty działań w 2017 roku (fot.bieszczadzki.strazgraniczna.pl)

Ponad 13,1 mln podróżnych zostało odprawionych na podkarpackich przejściach granicznych w minionym roku. To o 7,3 proc. więcej w porównaniu do roku 2016. Natomiast ogólna wartość przemytu wykrytego przez Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej to ponad 52,1 mln zł.
Na konferencji w Przemyślu kierownictwo Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (BOSG) podsumowało ubiegły rok.

Komendant BOSG płk Robert Rogoz podkreślił, że miniony rok jest kolejnym, w którym zanotowano wzrost odprawionych podróżnych.

"Ta tendencja utrzymuje się od 2014 r., w tym czasie prawie 3 mln osób więcej przekroczyło nasze przejścia graniczne. Generalnie możemy się spodziewać, że ten rok również będzie rokiem rekordowym" - dodał.

Według danych BOSG spadła natomiast liczba pojazdów, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę. W 2017 r. było to ponad 3,5 mln pojazdów, to mniej o 0,7 proc. niż w 2016 r. Zdaniem Rogoza, spadek wynika z tego, że coraz więcej podróżnych przekracza granicę autobusami.

"Mamy też nowy na naszej granicy sposób transportu; jest to kolej, która dopiero zaczyna być w pełni wykorzystywana. W ubiegłym roku granicę przekroczyło pociągami ponad 321 tys. osób. W naszej ocenie tendencja ta jest bardzo korzystna, dlatego, że mamy tam jeszcze duży potencjał i nie są potrzebne nakłady finansowe na rozbudowę tego środka transportu" - powiedział.

Obecnie na Ukrainę kursują przez Podkarpacie pociągi m.in. do Lwowa, Kijowa i Odessy.

Coraz więcej Ukraińców, którzy przekraczają polską granicę posługuje się paszportami biometrycznymi, które uprawniają ich do poruszania się bez wizy po całej UE. Jak zauważył Rogoz, dzięki temu znacznie częściej wyjeżdżają oni za pracą m.in. do Słowacji czy Włoch.

"Niedługo pewnie będziemy musieli zastanowić się nad zmianą prawa, abyśmy stali się równie atrakcyjnym rynkiem pracy dla nich, co pozostałe kraje" - dodał komendant BOSG.

W minionym roku wydanych zostało prawie 17 tys. odmów wjazdu do Polski. Powodem było m.in. brak ważnych dokumentów czy brak potwierdzenia warunków pobytu i celu.

W 2017 r. nielegalnie tzw. zieloną granicę przekroczyło 105 osób, to więcej niż w 2016 r. o ponad 40 proc. Wśród nich najwięcej było obywateli Bangladeszu, Turcji, Rosji Indii i Pakistanu.

Rogoz podkreślił, że niepokojący jest wzrost przypadków przekraczania granicy w zorganizowanych grupach. W 2017 r. było 10 takich zdarzeń. "To pokazuje, że grupy przestępcze wyczuły, że mogą na tym procederze zarobić" - dodał.

Straż Graniczna w minionym roku ujawniła w regionie towary pochodzące z przestępstw o wartości ponad 52,1 mln zł. Wśród nich największą wartość miały zarekwirowane narkotyki - ponad 24,5 mln zł. Na granicy wykryto również 120 pojazdów, które były kradzione, ich wartość to ponad 7 mln zł.

Funkcjonariusze BOSG w czasie kontroli legalności pobytu wydali prawie 7 tys. decyzji o wydaleniu z kraju. Niemal 800 cudzoziemców pracowało nielegalnie.

Rogoz podkreślił, że w minionym roku funkcjonariusze oddziału rozbili 10 zorganizowanych grup przestępczych, które trudniły się m.in. handlem ludźmi czy produkcją melasy.

W BOSG pracuje ponad 2 tys. osób. Na terenie oddziału funkcjonują drogowe i kolejowe przejścia drogowe oraz jedno lotnicze w Jasionce k. Rzeszowa. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ malk/

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.