PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 15 mln zł dla policji w 2011 r.

  • PAP    29 grudnia 2011 - 15:26
Ponad 15 mln zł dla policji w 2011 r.

Samochody, sprzęt specjalistyczny, siedem koni i sześć psów zakupiła warszawska policja ze środków przekazanych jej w 2011 r. przez miasto. Było to ponad 15 mln zł.




Zastępca komendanta stołecznej policji Tadeusz Bereda ocenił, że dzięki miejskim funduszom policja może sprawniej działać podczas takich wydarzeń jak polska prezydencja czy mistrzostwa Euro 2012.

15,1 mln zł przeznaczono m.in. na zakup 22 nieoznakowanych samochodów, samochodu techniki kryminalistycznej, siedmiu koni i sześciu psów policyjnych oraz przyczepy do przewozu psów. Kupiono także m.in. radiotelefony, narkotesty, alkomaty, komputery.

Miasto zapłaciło 6 mln zł policjantom za służbę ponadnormatywną, czyli np. dodatkowe patrole. Z kolei na „adaptację zawodową”, czyli m.in. staże w Warszawie policjantów z mniejszych jednostek – 2,7 mln zł. Na nagrody dla policjantów za szczególne osiągnięcia wydano 1,2 mln zł.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta) na konferencji prasowej oceniła, że Warszawa znajduje się w czołówce najbezpieczniejszych miast. Poinformowała, że w ciągu ostatnich pięciu lat miasto przekazało policji 109 mln zł
.
Powiedziała, że w 2012 r. będzie to ok. siedmiu milionów złotych. „To ok. połowa środków przeznaczonych w bieżącym roku, ale tu ważna jest systematyczność. Zakupiony w tym roku sprzęt, samochody, zwierzęta będą służyły policjantom przez kilka lat” – dodała.

Przed ratuszem policja zaprezentowała konie i psy policyjne oraz pojazdy służące do przewożenia zwierząt. Mł. insp. Bogdan Krzyszczak ze stołecznej policji powiedział, że konie służą patrolom głównie terenów zielonych, np. parków. Z kolei psy poszukają osób zaginionych, są wykorzystywane do wykrywania materiałów wybuchowych czy narkotyków.

Stołeczna policja dysponuje 22 końmi, z którymi pracuje 20 policjantów. Kupione w 2011 roku zwierzęta to konie rasy śląskiej. Przed rozpoczęciem służby zwierzęta przechodzą sześciomiesięczne szkolenie, podczas którego są przyzwyczajane do ruchu ulicznego, są oswajane z hałasem: hukiem, krzykami, strzałami.

Warszawscy policjanci pracują z 41 psami, z których 21 to psy patrolowe-tropiące, osiem jest przeszkolonych do wyszukiwania materiałów wybuchowych, a do wyszukiwania narkotyków dziewięć. Przy użyciu psów służbowych policjanci zatrzymali 18 przestępców, odnaleźli dwie osoby zaginione oraz odnaleźli 24 przedmioty pochodzące z przestępstwa – poinformowano na konferencji.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.