PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 165 zespołów na festiwalu Bukowińskie Spotkania

  • PAP/JL    22 czerwca 2016 - 09:22
Ponad 165 zespołów na festiwalu Bukowińskie Spotkania

W Jastrowie rozpoczyna się Międzynarodowego Festiwalu Folklorystyczny Bukowińskie Spotkania. Fot. Pixabay.com

Ponad 165 zespołów z Polski, Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Serbii i Słowacji wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania.
Tegoroczna 27. edycja wydarzenia rozpoczyna się 22 czerwca w Jastrowiu.

Według organizatorów Bukowińskie Spotkania należą do największych festiwali folklorystycznych w Europie. Jest to też unikatowe wydarzenie poświęcone kulturze Bukowiny – wielokulturowej krainy znajdującej się obecnie na terenie Ukrainy i Rumunii.

Festiwal ma na celu przede wszystkim zjednoczenie tych wszystkich ludzi, dla których Bukowina jest regionem żywym, regionem przodków i ich małą ojczyzną.

Festiwal ma łączyć ponownie tych wszystkich, którzy po 1945 roku, czyli po zmianach, jakie nastąpiły w Europie, rozproszyli się po kontynencie i świecie. Drugą podstawą festiwalu jest promowanie tej tradycji wypracowanej przez pokolenia, tradycji, którą można by też określić jako dobrosąsiedztwo.

W tym roku festiwal będzie realizowany na sześciu scenach. Spotkania rozpoczną się w Jastrowiu i Pile, następnie przeniosą się do Mołdawii, na Ukrainę, do Rumunii i na Węgry. Ostatnie spotkanie odbędzie się 14 i 15 sierpnia w polskim Dzierżoniowie. Łącznie przed publicznością zaprezentuje się ponad 165 zespołów z Polski, Mołdawii, Ukrainy, Rumunii, Serbii i Słowacji.

Festiwal rokrocznie przyciąga dziesiątki tysięcy widzów, choć ze względu na jego specyfikę i na sposób podejścia do tradycji folklorystycznych zainteresowanie w każdym kraju jest nieco inne.

Bukowina, położona obecnie na ukraińsko-rumuńskim pograniczu, na przestrzeni wieków była „małą ojczyzną” Żydów, Niemców, Polaków, Węgrów, Rosjan, Ormian i Romów. Jako jednostka polityczna funkcjonowała od 1775 r. do 1918 r. w ramach Austro-Węgier. W okresie międzywojennym wchodziła w skład Rumunii. Obecnie północna część tego terytorium znajduje się w granicach Ukrainy z centrum w Czerniowcach, a południowa – w Rumunii z centrum w Suczawie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.