PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 20 tys. zł na bydgoskie cmentarze

  • PAP    3 listopada 2011 - 20:50
Ponad 20 tys. zł na bydgoskie cmentarze

Ponad 20 tysięcy złotych zebrano podczas kwest na ratowanie najstarszych cmentarzy Bydgoszczy - Starofarnego i Nowofarnego. Zbiórki były prowadzone w dzień Wszystkich Świętych, a także przez kilka wcześniejszych dni.
Organizatorem zbiórki było Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy (zabierz głos/oceń prezydenta). W zbiórkę pieniędzy było zaangażowanych około 250 osób.

Główne kwesty dobyły się w poniedziałek i we Wszystkich Świętych, a brali w nich znani bydgoszczanie wpierani przez działaczy rad osiedlowych. W pierwszym dniu zbiórkę prowadzono na cmentarzach Starofarnym i Nowofarnym, a w drugim na cmentarzu Starofarnym i największej w mieście nekropoli - cmentarzu komunalnym w dzielnicy Brdyujście.

Akcja rozpoczęła się 27 października, gdy na ulice starówki i śródmieścia z puszkami wyszło 90 członków szkolnych kół Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy wraz z kilkunastoma nauczycielami. Przez następne trzy dni, wśród uczestników spektakli w teatrze i operze oraz koncertu w filharmonii, kwestowali dziennikarze.

W czwartek podsumowano kwestę. Okazało się, że zebrano 20,044 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację nagrobków zasłużonych mieszańców, m.in. naczelnika Tramwajów Bydgoskich w latach 1923-36 na cmentarzu Starofarnym.

Cmentarz Starofarny został założony w 1808 r., a cmentarz Nowofarny powstał w 1905 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.