PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 200 bibliotek skorzysta z Programu Rozwoju Bibliotek

  • PAP    5 września 2011 - 19:12
Ponad 200 bibliotek skorzysta z Programu Rozwoju Bibliotek

Komputery, aparaty cyfrowe, drukarki trafią do ponad 200 bibliotek na Lubelszczyźnie, które zakwalifikowały się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek.
Ma on na celu rozszerzanie oferty tych placówek na wsiach i w małych miastach.

Czytaj też: Biblioteki nie mogą spocząć na laurach
 

Chodzi o przekształcenie bibliotek w takie miejsca, w których mieszkańcy będą mieli dostęp do wiedzy i informacji, ale też będą tam chcieli się spotkać ze znajomymi, przyjaciółmi, pogadać, albo coś przeczytać, skorzystać z internetu” – powiedział dziennikarzom dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek Jacek Wojnarowski, który uczestniczył w poniedziałek w Lublinie w spotkaniu z przedstawicielami bibliotek zakwalifikowanych do programu.

W drugiej rundzie programu z Lubelszczyzny uczestniczy 211 placówek bibliotecznych, w tym wiele filii bibliotecznych działających we wsiach i w małych miasteczkach na terenie 80 gmin. Do końca listopada trafi do nich 211 komputerów, 163 urządzenia wielofunkcyjne (drukarka, skaner, faks), 57 drukarek, 18 laptopów, 18 projektorów mulitimedialnych z ekranami i 204 aparaty cyfrowe.

Oprócz wyposażenia bibliotek w odpowiedni sprzęt program przewiduje cykl szkoleń dla bibliotekarzy. Będą oni uczyć się planowania rozwoju biblioteki z uwzględnieniem charakterystyki i potrzeb społeczności, w których placówki funkcjonują. Bibliotekarze będą mogli skorzystać też ze szkoleń specjalistycznych np. informatycznych, dotyczących organizowania i animowania działań kulturalnych, pracy z osobami niepełnosprawnymi.

W programie przewidziano też specjalnie nagrody dla bibliotek, które będą miały najlepsze pomysły współpracy z mieszkańcami i z organizacjami pozarządowymi. Dzięki bibliotekom różne grupy – seniorzy, dzieci, młodzież – mają mieć możliwość uczestnictwa w kulturze, np. biorąc udział w projektach dokumentowania historii swojego regionu czy w warsztatach fotograficznych.

Program Rozwoju Bibliotek rozpoczął się w 2009 r. i potrwa do 2013 r. Jego budżet to 28 mln dolarów, które przekazała na ten cel Fundacja Billa i Melindy Gates za pośrednictwem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizacją programu zajmuje się Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W całym kraju program obejmuje ponad 3,3 tys. placówek bibliotecznych. W pierwszej rundzie z Lubelszczyzny zakwalifikowano do niego 135 bibliotek i filii bibliotecznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.