Ponad 200 bibliotek skorzysta z Programu Rozwoju Bibliotek

Komputery, aparaty cyfrowe, drukarki trafią do ponad 200 bibliotek na Lubelszczyźnie, które zakwalifikowały się do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek.
Ponad 200 bibliotek skorzysta z Programu Rozwoju Bibliotek

Ma on na celu rozszerzanie oferty tych placówek na wsiach i w małych miastach.

Czytaj też: Biblioteki nie mogą spocząć na laurach
 

Chodzi o przekształcenie bibliotek w takie miejsca, w których mieszkańcy będą mieli dostęp do wiedzy i informacji, ale też będą tam chcieli się spotkać ze znajomymi, przyjaciółmi, pogadać, albo coś przeczytać, skorzystać z internetu” – powiedział dziennikarzom dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek Jacek Wojnarowski, który uczestniczył w poniedziałek w Lublinie w spotkaniu z przedstawicielami bibliotek zakwalifikowanych do programu.

W drugiej rundzie programu z Lubelszczyzny uczestniczy 211 placówek bibliotecznych, w tym wiele filii bibliotecznych działających we wsiach i w małych miasteczkach na terenie 80 gmin. Do końca listopada trafi do nich 211 komputerów, 163 urządzenia wielofunkcyjne (drukarka, skaner, faks), 57 drukarek, 18 laptopów, 18 projektorów mulitimedialnych z ekranami i 204 aparaty cyfrowe.

Oprócz wyposażenia bibliotek w odpowiedni sprzęt program przewiduje cykl szkoleń dla bibliotekarzy. Będą oni uczyć się planowania rozwoju biblioteki z uwzględnieniem charakterystyki i potrzeb społeczności, w których placówki funkcjonują. Bibliotekarze będą mogli skorzystać też ze szkoleń specjalistycznych np. informatycznych, dotyczących organizowania i animowania działań kulturalnych, pracy z osobami niepełnosprawnymi.

W programie przewidziano też specjalnie nagrody dla bibliotek, które będą miały najlepsze pomysły współpracy z mieszkańcami i z organizacjami pozarządowymi. Dzięki bibliotekom różne grupy – seniorzy, dzieci, młodzież – mają mieć możliwość uczestnictwa w kulturze, np. biorąc udział w projektach dokumentowania historii swojego regionu czy w warsztatach fotograficznych.

Program Rozwoju Bibliotek rozpoczął się w 2009 r. i potrwa do 2013 r. Jego budżet to 28 mln dolarów, które przekazała na ten cel Fundacja Billa i Melindy Gates za pośrednictwem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Realizacją programu zajmuje się Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

W całym kraju program obejmuje ponad 3,3 tys. placówek bibliotecznych. W pierwszej rundzie z Lubelszczyzny zakwalifikowano do niego 135 bibliotek i filii bibliotecznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE