PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 3 tys. strażaków będzie zabezpieczało ŚDM 2016

  • PAP    12 lutego 2016 - 20:18
Ponad 3 tys. strażaków będzie zabezpieczało ŚDM 2016
Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca (fot.straz.gov.pl)

Od 3 do 3,5 tys. strażaków będzie zaangażowanych w zabezpieczenie wydarzeń Światowych Dni Młodzieży we wszystkich diecezjach - podał w piątek w Krakowie z-ca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Gustaw Mikołajczyk. Jak podkreślił spotkania o takiej skali jeszcze w Polsce nie było.
Zabezpieczenie przebiegu ŚDM to jedno z najpoważniejszych zadań, z jakimi będzie musiał się zmierzyć nowy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Stanisław Nowak, który w piątek odebrał nominację na to stanowisko.

Nadbryg. Mikołajczyk mówił, że nowy komendant będzie kierował jednym z większych garnizonów strażackich w Polsce i to w momencie, gdy będzie on musiał przygotować się do zabezpieczenia ŚDM. „Wydarzenia bezprecedensowego, jeśli chodzi o skalę” – podkreślił.

„W cały proces zabezpieczenia ŚDM w skali kraju we wszystkich diecezjach będzie zaangażowanych od 3 do 3,5 tys. strażaków. To oczywiście kwestia rotacji, a nie jednego dnia” – mówił dziennikarzom zastępca Komendanta Głównego PSP. Dodał, że w kulminacyjnym momencie ŚDM, podczas mszy św. z udziałem papieża Franciszka 31 lipca w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką zaangażowanych będzie od 500 do 700 strażaków z Małopolski i drugie tyle z innych województw.

Strażacy podkreślali, że o ile na krakowskich Błoniach odbywały się już duże uroczystości i mają w zabezpieczeniu tego terenu doświadczenie, to Brzegi będą zupełnie nowym i niełatwym, choćby ze względu na rozległość terenu, wyzwaniem. „Położenie i ukształtowanie tego terenu nie ułatwia zabezpieczeń, ale jestem przekonany, na podstawie tych planów, które już teraz są tworzone, że zabezpieczenia te będą na odpowiednio wysokim poziomie i wszystkie te spotkania oraz uroczystości będzie można przeprowadzić bezpiecznie i godnie” – mówił nadbryg. Mikołajczyk.

Komendant Nowak powiedział dziennikarzom, że przygotowania do ŚDM trwają. Strażacy przeprowadzają m.in. kontrole obiektów, w których będą przebywać pielgrzymi. „W przyszłym tygodniu zamierzamy przedstawić Komendzie Głównej wstępne założenia planu zabezpieczeń ŚDM w Małopolsce. Mamy cztery główne plany zabezpieczenia: dla Krakowa, Brzegów, Centrum Jana Pawła II i Błoń, a także dla Oświęcimia, bo najprawdopodobniej tam też będą bardzo ważne uroczystości oraz około 30 podoperacji” – mówił mł. bryg. Nowak.

Dodał, że w czasie ŚDM wstrzymane zostaną urlopy i wprowadzony system służby na 24 godziny na 24 godziny (zamiast 48/48), żeby ratowników było więcej. Strażaków z Małopolski będą musieli wesprzeć ratownicy z innych województw m.in. ze świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca. Młodzi powitają papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odprawiona zostanie też msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; w Brzegach k. Wieliczki odbędzie się msza kończąca ŚDM.

Mł. Bryg. Stanisław Nowak został powołany na stanowisko małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przez ministra spraw wewnętrznych 22 stycznia. Wcześniej – od 2006 r. - był zastępcą komendanta miejskiego PSP w Krakowie. Nowak służy w straży pożarnej od 1985 r. Przez lata był związany z Komendą Miejską w Krakowie. W latach 2001 - 2006 pracował w Komendzie Wojewódzkiej jako starszy specjalista w wydziale operacyjnym oraz oficer operacyjny województwa.

„Doceniam fakt iż brać strażacka stanowi swoistą jedność, która może być wzorem dla innych środowisk. W strażackiej rodzinie wspólnie działają całe pokolenia (…). To ludzie, którzy nie pytają o zaszczyty i nagrody, perfekcyjni w swoim zaangażowaniu” – mówił w piątek po wręczeniu nominacji Nowak. Zapewnił, że jego działania będą rozwinięciem tego, co robili jego poprzednicy.

Mł. bryg. Stanisław Nowak zastąpił dotychczasowego małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie nadbryg. Andrzeja Mroza, który funkcję tę pełnił od maja 2008 r. do stycznia 2016 r. i przeszedł na emeryturę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.