PARTNER PORTALU
  • BGK

Ponad 4 mln turystów odwiedziło świętokrzyskie

  • PAP    13 marca 2013 - 11:06
Ponad 4 mln turystów odwiedziło świętokrzyskie

Świętokrzyskie pobiło kolejny rekord ruchu turystycznego – ok. 80 atrakcji turystycznych przyciągnęło w 2012 roku ponad 4 mln 91 tys. osób – wynika z danych świętokrzyskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Województwo świętokrzyskie odwiedziło w 2012 roku prawie 170 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Najwięcej turystów - po ok. 300 tys. - przyciągnęły: Jura Park w Bałtowie, miasto Sandomierz i podkielecka gmina Chęciny. Takie dane przedstawiła świętokrzyska Regionalna Organizacja Turystyczna.

„Najczęściej odwiedzane w roku 2011 miejsca w regionie nie pobiły swoich rekordów liczby turystów, ale w skali całego województwa widać, że Świętokrzyskiego nie dotknął kryzys w branży turystycznej. Pojawiły się bowiem nowe miejsca, jak choćby Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czy Centrum Geoedukacji w Kielcach, które odwiedziło odpowiednio 162 tys. osób oraz prawie 40 tys.

Obie placówki były otwarte już w trakcie trwania sezonu turystycznego" - poinformował prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk.

Województwo świętokrzyskie z miejsca odwiedzanego najchętniej wiosną i jesienią przez wycieczki szkolne powoli staje się miejscem całorocznego wypoczynku rodzinnego i turystyki zdrowotnej. Wzrost liczby turystów odnotowały działające przez cały rok muzea, galerie i zabytki w całym regionie.

„Nasze dane potwierdzają ostatnie statystyki GUS, według których w regionie świętokrzyskim w ubiegłym roku wykupiono łącznie 1 mln 347 tys. miejsc noclegowych, czyli o ponad 100 tys. więcej niż dwa lata temu. Warto zaznaczyć, że jedna trzecia tych osób odwiedziła uzdrowiska w Busku i Solcu Zdrój, co oznacza, że odradza się u nas turystyka zdrowotna" - stwierdził Kowalczyk.

Dodał, że statystyki GUS obejmują hotele, motele i pensjonaty, czyli miejsca noclegowe standaryzowanie, natomiast nie ma w nich np. agroturystyki, a takich gospodarstw w regionie jest ponad 500.

Dziesięć lat temu w Świętokrzyskiem z noclegów korzystało 400 tys. turystów. Od tego czasu województwo zrealizowało przy pomocy środków unijnych kilka dużych kampanii promocyjnych, koordynowanych przez Regionalną Organizację Turystyczną. Organizację powołał do życia 11 lat temu samorząd województwa.

Skupia ona 143 organizacje, m.in. muzea, gospodarstwa agroturystyczne i hotele, które wspólnie promują wypoczynek w regionie świętokrzyskim.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.